Obchody na miarę setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę

0
811

Narodowy Bieg Niepodległości w polkowickim Rynku, rocznicowe uroczystości z pięknym przedstawieniem teatralnym w Suchej Górnej oraz koncert tria akordeonowego „Motion Trio” w polkowickim kinie – obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w naszej gminie miały różnorodny charakter.

Zaczęło się kilka minut po 12 od wspólnego odśpiewania hymnu państwowego. „Mazurka Dąbrowskiego” śpiewali razem Wiesław Wabik, który do 16 listopada będzie pełnił obowiązki burmistrza, a także Łukasz Puźniecki, burmistrz-elekt. Panowie dali przykład tego, jak powinniśmy siebie traktować nawzajem – z szacunkiem. Wspólnie wręczali okolicznościowe medale uczesnikom biegu. Jako pierwsi na trasę wyruszyli najmłodsi. Jak to zwykle bywa w przypadku ich rywalizacji dawali z siebie absolutnie wszystko, nie kalkulując, każdy chciał być pierwszy na linii metry. Niektórzy upadali, ale szybko się podnosili i nie dawali za wygraną. Zwycięzcami byli wszyscy, bo w biegu wyniki miały znaczenie drugorzędne. Wielkim sukcesem było to, że najmłodsi doskonale wiedzieli z jakiej okazji odbył się bieg.

Polska jest niepodległa od stu lat. To znaczy, że wygraliśmy walkę z okupantami – mówił jeden z trzecioklasistów.

Polska jest i będzie trwała zawsze – dodawał z entuzjazmem inny.

W każdej z kategorii wiekowych padł rekord frekwencyjny. Cały rynek był wypełniony ludxmi, w większości przyodzianymi w biało-czerwone barwy. Koszulki, szaliki, pomalowane twarze. Czuło się patriotycznego ducha. W biegu głównym wystartował burmistrz-elekt, który zapowiedział, że tradycja organizowania biegu z okazji Dnia Niepodległości będzie kontynuowana.

Dla Wiesława Wabika bieg był okazja do pożegnania się z mieszkańcami Polkowic. Za lata owocnej współpracy polkowiczanie nagrodzili burmistrza brawami.

Po zakończeniu emocji sportowych obchody rocznicowe przeniosły się do Suchej Górnej. Tam już od dziesięciu lat odbywają się różnorodne wydarzenia, których inicjatorem oraz pomysłodawcą jest Adam Trybka, radny Rady Miejskiej, pasjonat historii. To on z wielkim zaangażowaniem rokrocznie wraz z wspaniałymi ludźmi jak sam o nich mówi, przygotowuje różnorodne wydarzenia o charakterze kulturalno-historycznym. Tegoroczne obchody, z uwagi na fakt, że przypadły na setną rocznicę odzyskania niepodległości miały wyjątkowy charakter. Widowisko teatralno-patriotyczne „Kotylion z biało-czerwoną wstążeczką” było lekcją historii, tym ciekawszą, że w role aktorów wcielili się mieszkańcy Suchej Górnej, Kaźmierzowa, Moskorzyna oraz Polkowic. Pod czujnym okiem znanego z przygotowywania spektakli grupy teatralnej „Anty-dotum” Piotrem Mosoniem, jego młodymi adeptami oraz instruktorami WOK pracowali od trzech miesięcy. Efekty były imponujące, bo oglądający spektakl, w tym burmistrz-elekt, Łukasz Puźniecki, byli pod wrażeniem aktorskich umiejętności. – Nie wiedzieliśmy, że nasz sołtys ma takie talenty aktorskie. Pan Adam jako porucznik legionista w mundurze był jak autentyczny żołnierz. Może warto rozważyć, by podobne spektakle przygotowywać częściej – mówili mieszkańcy Suchej Górnej. Przedstawienie ukazywało codzienne sielankowe sceny z wiejskiego życia w roku 1914. Gdy jednak pojawiło się wezwanie do walki o niepodległość Polski zrobiło się bardzo poważnie, adekwatnie do skali wyzwania przed jakim stanęli ci, którzy walczyli o odrodzenie polskiej państwowości. Niedzielne uroczystości uświetnili swoją obecnością żołnierze z Kompanii Honorowej 23. Śląskiego Pułku Artylerii Wojska Polskiego w Bolesławcu. Była też Orkiestra Górnicza ZG „Rudna”. Podniosły charakter niedzielnym wydarzeniom nadał Apel Pamięci oraz Salwa Honorowa. W sali gimnastycznej, tuż przy zabytkowym parku, gdzie odbywały się uroczystości można było obejrzeć historyczne wystawy przygotowane m.in. przez polkowickie Towarzystwo Historyczne „Victoria”. Rocznicowe uroczystości zorganizowali: Wiejski Ośrodek Kultury w Sobinie, Gmina Polkowice, Powiat Polkowicki oraz Sołtys Stanisław Gnat wraz z Radą Sołecką w Suchej Górnej. – Wszystkim zaangażowanym w przygotowanie tego wyjątkowego dnia z całego serca dziękuję. Wiele osób włożyło w przygotowanie obchodów mnóstwo pracy. Efekt w postaci braw oglądających zrekompensował nakłady. Cieszę się, że od dekady udaje nam się wspólnie przygotowywać ciekawe wydarzenia rocznicowe. Coraz większe zainteresowanie motywuje mnie do dalszej pracy – podsumował Adam Trybka.

Zwieńczeniem obchodów był koncert znanego i lubianego tria akordeonowego „Otion Trio” w polkowickim kinie. Koncert emocjonalny, stojący na wysokim poziomie, korespondujący z klimatem rocznicowych obchodów.