O Egipcie w głogowskim Muzeum Archeologiczno–Historycznym

0
1369
2014-09-18 Muzeum Archeologiczno-Historyczne mah zamek (fot.P.Dudzicki) 02

Muzeum Archeologiczno–Historyczne w Głogowie zaprasza na kolejny interesujący wykład. Już jutro, 28. listopada zgromadzona w MAH publiczność będzie miała okazję dowiedzieć się ciekawostek nt starożytnego Egiptu, o którym opowie dr Andrzej Ćwiek z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Muzeum Archeologiczno–Historyczne w ramach cyklu „Muzeum dla seniora” zaprasza na wykład, którego tematem będzie „Faraońska perspektywa – czyli czego moglibyśmy nauczyć się od starożytnych Egipcjan”. Jak uważa zaproszony do Głogowa dr Andrzej Ćwiek – całkiem sporo.  Przecież cywilizacja, która bez współczesnej wiedzy, techniki i narzędzi, potrafiła wybudować piramidy, musi mieć wiele do zaoferowania.

Między innymi o tym będzie opowiadał dr Andrzej Ćwiek – archeolog i epitolog, autor wielu publikacji na temat starożytnego Egiptu, takich jak: „Śmierć i życie w starożytnym Egipcie” czy „Religia starożytnego Rzymu”.

Andrzej Ćwiek urodził się w 1966 roku w Warszawie. W latach 1989-94 studiował archeologię śródziemnomorską w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1994-95 pracował w Zakładzie Archeologii Śródziemnomorskiej PAN, następnie przebywał w Egipcie na stypendium rządu egipskiego. Po powrocie do Polski Andrzej Ćwiek rozpoczął studia doktoranckie. Od 2001 roku pracuje w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu, gdzie jest kuratorem galerii egipskiej. W latach 2001-2004 prowadził wykłady zlecone w Instytucie Prahistorii UAM, obecnie jest tam adiuktem. Od 1993 roku uczestniczy w pracach polskich misji archeologicznych w Egipcie. Andrzej Ćwiek jest również członkiem International Association of Egyptologists i Egypt Exporation Society oraz prezesem poznańskiego Stowarzyszenia Egiptologicznego.

Dr Andrzej Ćwiek do swoich zainteresowań badawczych zalicza ideologię władzy królewskiej i jej realizację w architekturze i sztuce. Przedmiotem badań epitologa są królewskie zespoły grobowe Starego Państwa oraz „świątynie milionów lat” Nowego Państwa. Do kręgu tematyki zainteresowań dr Ćwiek zalicza również architekturę, rzeźbę i dekoracje reliktowe świątyni Hatszepsut w Deir el-Bahari. Innym obszarem zainteresowań archeologa jest materiałoznawstwo, szczególnie surowce skalne używane  w starożytnym Egipcie.

Wykład „Faraońska perspektywa – czyli czego moglibyśmy nauczyć się od starożytnych Egipcjan” odbędzie się w głogowskim muzeum w piątek, 28. listopada o godz. 13:30. Organizatorami wykładu jest zarówno Muzeum Archeologiczno-Historyczne i Stowarzyszenie Przyjaciół Muzeum i Historii Miasta Głogowa.

Spotkanie organizowane jest w ramach cyklu „Muzeum da seniora”, jednak wykład jest otwarty dlatego organizatorzy serdecznie zapraszają wszystkich zainteresowanych tematem. Wstęp na spotkanie z egiptologiem dr Andrzejem Ćwiekiem jest bezpłatny.

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy!