Lepsza współpraca wśród nauczycieli

0
1228
2013-09-23-projekt-PPCiDN@Glogow-(fot.D.Jeczmionka)-01-

W szkołach i przedszkolach Powiatu Głogowskiego rozpoczęła się realizacja projektu “Kompleksowe wspomaganie rozwoju szkół i przedszkoli Powiatu Głogowskiego”. Wybrano już 41 szkół i przedszkoli, które będą uczestniczyć w projekcie. Projekt realizowany przez Powiatowe Centrum Poradnictwa Psychologiczno-Pedagogicznego i Doskonalenia Nauczycieli w Głogowie potrwa do 31 lipca 2015 r.

Rozpoczęła się realizacja projektu “Kompleksowe wspomaganie rozwoju szkół i przedszkoli Powiatu Głogowskiego”. Projekt realizowany jest przez Powiatowe Centrum Poradnictwa Psychologiczno-Pedagogicznego i Doskonalenia Nauczycieli w Głogowie. Jego celem jest poprawa funkcjonowania systemu doskonalenia nauczycieli w Powiecie Głogowskim, poprzez kompleksowe wsparcie 41 szkół i przedszkoli, które będzie spójne z ich rozwojem. Projekt będzie realizowany do końca lipca 2015 roku. Powiat Głogowski pozyskał na jego realizację dodatkowe środki w wysokości ok. 2 mln złotych.

Na początku września odbyło się spotkanie z dyrektorami przedszkoli  oraz dyrektorami szkół podstawowych i gimnazjów, na których realizator projektu – Dyrektor  PCPPPiDN  Pani Barbara Krzywulicz,  przekazała informacje o jego rozpoczęciu i zaprosiła do udziału w projekcie.

16 września odbyła się rekrutacja uczestników instytucjonalnych, czyli szkół i przedszkoli, które wezmą udział w projekcie. W wyniku rekrutacji do projektu „Kompleksowe wspomaganie szkół i przedszkoli Powiatu Głogowskiego” przeprowadzonej w terminie od 2 września do 16 września 2013r , do udziału w realizacji projektu zakwalifikowało się :  11 przedszkoli, 12 szkół podstawowych, 10 gimnazjów, 8 szkół ponadgimnazjalnych, łącznie 41 placówek.

Głównym założeniem realizacji projektu jest stworzenie systemu, w którym będzie miała miejsce trwała współpraca nauczycieli i kadry zarządzającej szkół na wszystkich poziomach edukacji, dla poprawy rezultatów nauczania i wychowania uczniów. Projekt ma stworzyć szansę na upowszechnienie dobrych praktyk i wymiany doświadczeń.

W ramach realizacji dwuletniej oferty doskonalenia w szkołach biorących udział w projekcie finansowane będą takie działania jak: konsultacje indywidualne, konsultacje grupowe, szkolenia, warsztaty oraz inne formy doskonalenia dostosowane do specyfiki danej placówki i wynikające z jej potrzeb.

Standardowy koszt realizacji jednej rocznej oferty doskonalenia dla szkoły lub przedszkola będzie kształtował się w granicach od 5000zł do 25 000zł. Kwota ta uzależniona będzie od liczebności rad pedagogicznych.

Głównym celem projektu ma być podwyższenie poziomu usług edukacyjnych oferowanych przez szkoły i przedszkola. Realizacja projektu ma  pozwolić na wymianę doświadczeń pomiędzy nauczycielami, umożliwić rozwiązywanie problemów placówek, stworzyć sieć współpracujących ze sobą nauczycieli, co przełoży się na efektywniejszą pracę uczniów, a to z kolei umożliwi podniesienie wyników egzaminów zewnętrznych.