Nabór LIMIT 2018

0
1484

Powiatowy Urząd Pracy w Polkowicach informuje o naborze wniosków o przyznanie środków z Limitu Krajowego Funduszu Szkoleniowego w roku 2018.

W związku z niewykorzystaniem przez pracodawców środków z limitu KFS w wysokości ok 12 tys. zł. Powiatowy Urząd Pracy w Polkowicach serdecznie zaprasza Pracodawców zainteresowanych dofinansowaniem kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców do składania wniosków w okresie od dnia 26-11-2018 r. do dnia 27-11-2018 r.

Wnioski należy składać:

W formie papierowej w sekretariacie PUP w Polkowicach, ul. Legnicka 15, pok. 203 w godzinach pracy Urzędu, tj. od 7:30 do 15:30. W przypadku wniosków nadesłanych pocztą lub przesyłką kurierską, o złożeniu wniosku decyduje data wpływu wniosku do PUP Polkowice.
Drogą elektroniczną na adres e-mail: wrpo@praca.gov.pl. Wnioski muszą być podpisane bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu z zachowaniem zasad przewidzianych w przepisach o podpisie elektronicznym.
Wnioski potwierdzone profilem zaufanym elektronicznej platformy usług administracji publicznej można również złożyć za pośrednictwem platformy ePUAP.

Wnioski złożone poza wskazanym terminem pozostaną bez rozpatrzenia.

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej określił na rok 2018 następujące priorytety:

wsparcie kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych;

Kod zawodu deficytowego dotyczy kierunku szkolenia a nie stanowiska. Pracodawca musi udowodnić, że wnioskowana forma kształcenia ustawicznego dotyczy zawodu deficytowego na terenie danego powiatu bądź województwa. Oznacza to, że kluczowe jest zbadanie w jakim zawodzie planowane jest kształcenie, a nie w jakim obecnie pracuje osoba kierowana do odbycia kształcenia ustawicznego.
Kod zawodu należy podać zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 sierpnia 2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania Dz. U. z 2014 poz. 1145)

wsparcie kształcenia ustawicznego w związku z zastosowaniem w firmach nowych technologii i narzędzi pracy;

Wnioskodawca, który chce spełnić wymagania priorytetu nr 2 powinien udowodnić, że w ciągu jednego roku przed złożeniem wniosku, bądź w ciągu trzech miesięcy po jego złożeniu zostały/zostaną zakupione nowe maszyny i narzędzia, bądź będą wdrożone nowe technologie i systemy, a pracownicy objęci kształceniem ustawicznym będą wykonywać nowe zadania związane z wprowadzonymi/ planowanymi do wprowadzenia zmianami. Oznacza to, że pod określeniem „nowa technologia /narzędzie” rozumiemy nowość dla konkretnego podmiotu, a nie nową technologię czy rozwiązanie dla całego rynku. Decyzja co należy uznać za nową technologię czy nowe narzędzie należy do urzędu pracy rozpatrującego wniosek o dofinansowanie. Stosowna decyzja powinna zostać podjęta na podstawie jakiegokolwiek wiarygodnego dokumentu dostarczonego przez wnioskodawcę, np. kopii dokumentów zakupu, decyzji dyrektora/ zarządu o wprowadzeniu norm ISO itp., oraz logicznego i wiarygodnego uzasadnienia. Wsparciem kształcenia ustawicznego w ramach priorytetu nr 2 można objąć jedynie pracownika, który w ramach wykonywania swoich zadań zawodowych/ na stanowisku pracy korzysta lub będzie korzystał z nowych technologii i narzędzi pracy.

wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które mogą udokumentować wykonywanie przez co najmniej 15 lat prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej.

Pracodawca dysponuje dokumentami poświadczającymi co najmniej 15-letni staż pracy w szczególnych warunkach i/lub o szczególnym charakterze. Na pracodawcy ciąży również obowiązek ustalenia, że wskazanemu uczestnikowi kształcenia nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (t.j. Dz.U.2017.664 z późn. zm.).

Zgodnie z wytycznymi MRPiPS urząd jest zobowiązany określić, czy podczas rozpatrywania wniosków o dofinasowanie kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy będzie brał pod uwagę zawody deficytowe w powiecie czy na terenie województwa. W związku z ograniczonymi środkami finansowymi przyznanymi przez MRPiPS Powiatowy Urząd Pracy w Polkowicach będzie rozpatrywał wnioski z określonymi zawodami deficytowymi w powiecie polkowickim na podstawie Barometru zawodów deficytowych na 2018 r. oraz Monitoringu zawodów deficytowych i nadwyżkowych w powiecie polkowickim w roku 2017.
Ww. dokumenty zamieszczone są w załączniku u dołu strony.

Wnioski rozpatrywane będą zgodnie z przepisami Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 maja 2014r. w sprawie przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (Dz. U. z 2018r. poz. 117) i w następujący sposób:

I etap:
Wniosek pozostawia się bez rozpatrzenia, o czym informuje się pracodawcę na piśmie w przypadkach niedołączenia załączników wymaganych w § 5 ust. 2. rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 16.12.2016r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego, tj.:

zaświadczenia lub oświadczenia o pomocy de minimis, w zakresie, o którym mowa w art. 37 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej;
formularz informacji określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 37 ust. 2a ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej;
kopii dokumentu potwierdzającego oznaczenie formy prawnej prowadzonej działalności – w przypadku braku wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego lub Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej;
programu kształcenia ustawicznego lub zakresu egzaminu;
wzoru dokumentu potwierdzającego kompetencje nabyte przez uczestników, wystawianego przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego, o ile nie wynika on z przepisów powszechnie obowiązujących.

II etap:
Po pozytywnej weryfikacji wniosku w trakcie etapu I uwzględnia się w oparciu o § 6 ust. 5 w/w rozporządzenia:

zgodność dofinansowywanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na dany rok;
zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy;
koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku;
posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego;
w przypadku kursów – posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego;
plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS;
możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku, z uwzględnieniem limitów, o których mowa w art. 109 ust. 2k i 2m ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Ponadto informujemy, iż zgodnie z § 4 pkt 14 Zasad udzielania przez Powiatowy Urząd Pracy w Polkowicach pomocy pracodawcy w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego „Jeżeli przyznany limit środków KFS nie pozwoli na zaspokojenie wszystkich pracodawców, których wnioski będą rozpatrzone pozytywnie, Urząd zastrzega sobie prawo zastosowania dodatkowych kryteriów przyznawania środków KFS”.
W związku z powyższym w pierwszej priorytetowo będą traktowane wnioski pracodawców, którzy do tej pory nie korzystali z dofinansowania w PUP Polkowice na kształcenie ustawiczne ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Określa się również limity dofinansowania możliwe do wykorzystania w danym roku kalendarzowym dla poszczególnych pracodawców. Wielkość udzielonego wsparcia na jednego uczestnika nie może przekroczyć kwoty 4,6 tys. zł

W sytuacji, gdy wniosek jest wypełniony nieprawidłowo, wyznacza się pracodawcy termin nie krótszy niż 7 dni i nie dłuższy niż 14 na jego poprawienie. Wniosek pozostanie bez rozpatrzenia, gdy nie zostanie poprawiony przez pracodawcę w wyznaczonym terminie.

Zgodnie z art. 69a ust. 2 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy wsparcie w ramach KFS jest instrumentem fakultatywnym, co oznacza, że wniosek może zostać przyjęty do realizacji, odrzucony lub uzupełniony. Dopuszcza się negocjacje w celu ustalenia ceny usługi kształcenia ustawicznego, liczby osób objętych kształceniem, realizatora usługi, programu kształcenia ustawicznego lub zakresu egzaminu.
W przypadku negatywnego rozpatrzenia wniosku Pracodawca otrzyma pisemną informację wraz z uzasadnieniem, od której nie przysługuje odwołanie.

W przypadku, gdy wnioski złożone w wyżej ustalonym terminie nie wyczerpią puli przyznanych środków, Urząd ogłosi kolejne nabory.

Informacji na temat przedmiotowego wsparcia udzielają pracownicy Działu Centrum Aktywizacji Zawodowej, Monika Tomalik – specjalista ds. programów i Anna Stolarska – specjalista ds. programów, pokój 201, numer tel.: 76 746 52 68

Wniosek o przyznanie środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) na finansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy w ramach priorytetów ustalonych na rok 2018 wraz z załącznikami dostępny jest pod adresem: www.polkowice.praca.gov.pl

Krajowy Fundusz Szkoleniowy 2018 – ważne informacje

Do działań, które nie podlegają sfinansowaniu należą m.in.:

konferencje, kongresy, warsztaty, zjazdy branżowe,
szkolenia miękkie,
kształcenie ustawiczne realizowane poza granicami Polski,
studia licencjackie, magisterskie i doktoranckie,
szkolenia obowiązkowe, np. BHP i PPOŻ,
badania okresowe,
koszty przejazdów, zakwaterowania oraz wyżywienia,
kształcenie ustawiczne w przypadku podpisania wniosków przez pełnomocników bez umocowania reprezentujących instytucje zewnętrzne /szkoleniowe /pośredniczące w pozyskaniu środków KFS.

Skorzystać ze środków KFS nie mogą m.in. :

osoby prowadzące działalność gospodarczą nie zatrudniające pracownika na podstawie umowy o pracę,
osoby współpracujące przy prowadzeniu działalności gospodarczej – zgodnie z art. 8 ust. 11 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych są to: małżonek, dzieci własne lub dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione, rodzice oraz macocha i ojczym, pozostające we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracujące przy prowadzeniu działalności,
lekarze i lekarze dentyści, którzy chcą sfinansować szkolenia specjalizacyjne i staże podyplomowe wraz z kosztami obsługi określone w przepisach o zawodach lekarza i lekarza dentysty, a także pielęgniarki i położne które chcą sfinansować specjalizacje, o których mowa w przepisach o zawodach pielęgniarki i położnej,
pracownicy będący na: urlopie macierzyńskim/ojcowskim/wychowawczym, urlopie bezpłatnym,
osoby pełniące funkcje zarządcze w spółkach prawa handlowego (z wyjątkiem sytuacji, gdy osoby te zatrudnione są na umowę o pracę w spółce),
prezes spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, który jest jedynym lub większościowym udziałowcem,
osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych,
pracodawcy chcący realizować samodzielnie kształcenie ustawiczne dla swoich pracowników, bez udziału zewnętrznych instytucji szkoleniowych.

PUP POLKOWICE