Minęła dekada

0
1601

Wczoraj (11 czerwca) w auli Gimnazjum numer 2 imienia Ireny Sendler odbył się wieczorek literacko – muzyczny. Nie był to jednak taki wyjątkowy wieczorek. W tym roku minęła dekada od zorganizowania pierwszego wieczorku literackiego w Gimnazjum numer 2. Wczorajsze (11 czerwca) spotkanie było, więc okazją do wspomnień oraz podsumowań. Z tej okazji wydano także tomik poezji pod nazwą “Poetycka dekada”, gdzie można znaleźć wiersze aż 29 głogowskich poetów. 10 – lecie spotkań poetyckich w Gimnazjum numer 2 było też pierwszym wydarzeniem w ramach tegorocznych Głogowskich Konfrontacji Literackich.

W 2003 roku Renata Kołodziej i Małgorzata Jankowska po raz pierwszy zorganizowały wieczorek literacko – muzyczny w Gimnazjum numer 2 w Głogowie. Od tego czasu minęło już 10 lat, a wieczorki wpisały się w kalendarz kulturalny Głogowa. Dzięki tym spotkaniom powiększyło się także grono głogowskich poetów, którzy próbują dorównać swoim starszym kolegom i koleżanką. –Organizacje wieczorków rozpoczęłyśmy z myślą o tym żeby zaprezentować piszących nauczycieli w Głogowie. Rzeczywiście udało nam się to i przyjaźnie do tej inicjatywy podeszli: Marek Sienkiewicz, Krzysztof Jeleń, Joanna Lehman i Katarzyna Swędrowska. To była czwórka naszych pierwszych gości w 2003 roku. Starałyśmy się łączyć wszystkie tworzywa – muzykę ze słowem i z obrazem. Te spotkania tak fajnie się wpisały w klimat literacki i stwierdziłyśmy, że trzeba to kontynuować. – mówi Małgorzata Jankowska, jedna z organizatorek wieczorków literacko – muzycznych w Gimnazjum numer 2. Przy okazji każdego spotkania powstaje tomik poezji. Mieszkańcy Głogowa mieli okazje przeczytać tomik: “Zwierciadło duszy” (2003 rok), “Szeptem” (2004 rok), “W międzyczasie” (2005 rok), “Przekomarzanki” (2007 rok), “Aromaty” (2008 rok), “Ziarnem w klepsydrze” (2009 rok), “Pejzaże” (2010 rok), “Kobiece metamorfozy” (2011 rok), “Męska przestrzeń” (2012 rok) oraz “Poetycka dekada” (2013 rok). Dzięki tym spotkaniom powiększyło się także grono głogowskich poetów, którzy próbują dorównać swoim starszym kolegom i koleżanką. – Kolejne lata spotkań poetyckich i obcowanie z pięknym słowem rozbudziło także zainteresowanie naszych uczniów poezją. Było to dla nas źródło dużej satysfakcji, kiedy nasi uczniowie sami chwycili za pióro i zaczęli osiągać sukcesy literackie. To było zaskakujące, że mamy tak wielu uzdolnionych, młodych poetów. Postanowiłyśmy, więc poświęcić im wieczorek literacki i wydać tomik pod nazwą “Ziarnem w klepsydrze”. Młodzi twórcy mogli ujrzeć swoje wiersze opatrzone komentarzem znawców przedmiotu, czyli Joanny Lehman i Krzysztofa Jelenia – mówi Renata Kołodziej, jedna z organizatorów wieczorków poetyckich w Gimnazjum numer 2.

Jednak wieczorki literackie w Gimnazjum numer 2 to nie tylko czytanie poezji głogowskich autorów. Z czasem z tekstów zawartych w tomikach powstał swoisty spektakl w wykonaniu uczniów Gimnazjum numer 2. Nie inaczej było w trakcie wczorajszego wieczoru (11 czerwca) – Z tekstów, które są zawarte w tomiku “Poetycka dekada” oraz z niektórych tekstów prezentowanych w poprzednich latach zbudowałyśmy spektakl, który poprowadzą nasi uczniowie, absolwenci oraz goście. Wybrałyśmy kilka wątków – dodaje Renata Kołodziej. Tegoroczny spektakl opowiadał o życiu poety oraz relacjach między kobietą, a mężczyzną. W spektaklu pojawiał się także wątek dzieciństwa.