Mija 20 lat legnickiej strefy

0
1303

Mija już 20 lat od założenia Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. LSSE została ustanowiona uchwałą Rady Ministrów 15 kwietnia 1997 r., jako trzecia w kraju. Przez te 20 lat na obszarze 1300 hektarów około 50 firm zainwestowało ponad 7,3 miliarda złotych i zatrudniło 13 tys. pracowników. Obecnie LSSE liczy 21 podstref w kilkunastu miejscowościach.

W roku 1997 prezesem Rady Ministrów był Włodzimierz Cimoszewicz. Strefa powstała z potrzeby lepszego zagospodarowania mienia po wojskach Federacji Rosyjskiej i stopniowego, coraz większego zmniejszania zatrudnienia w spółkach i zakładach wchodzących w skład KGHM Polska Miedź S.A.

Strefa objęła grunty i nieruchomości położone w Legnicy, Gromadce i Polkowicach. Akcjonariuszami powołującymi spółkę zarządzającą strefą zostali Skarb Państwa, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz gminy: Legnica, Polkowice, Gromadka i Warta Bolesławiecka. Największą zasługę w doprowadzeniu do powstania strefy mieli ówcześni szefowie tych gmin: Ryszard Kurek, Emilian Stańczyszyn, Mirosław Haniszewski i Jerzy Czech. Istotny wkład w utworzenie strefy wnieśli wicewojewoda legnicki Zenon Kwakszyc i dyrektor wydziału rozwoju gospodarczego Urzędu Wojewódzkiego w Legnicy Marian Markowski. Wniosek o ustanowienie LSSE zaprezentował na posiedzeniu Rady Ministrów w dniu 15.04.1997 r. Wojewoda Legnicki, Ryszard Maraszek.

Najwięcej miejsc pracy Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna zawdzięcza przemysłowi samochodowemu. Na potrzeby branży motoryzacyjnej pracują m.in. Sitech, Sanden, Faurecia, czy też Volkswagen Motor Polska.

Źródło: Urząd Miasta Legnica, Wojciech Kondusza (historyk miasta)