Mało znane fakty o fladze Rzeczypospolitej Polskiej

0
1339

Barwy Polski mają swoich autorów i swoje znaczenie. Obchodzenie się z Polską flagą jest ściśle zdefiniowane i określone wieloma zasadami. Oto kilka ciekawych faktów na temat flagi i polskich symboli narodowych.

Dzisiaj w Głogowie i okolicach powiewają polskie flagi. Balkony, okna, klatki schodowe, mury urzędów, a nawet samochody ozdobione są polskimi barwami narodowymi. To nie przypadek. Jest 2 maja, czyli Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – święto ustanowione w 2004 r. Istotą tego dnia jest kształtowanie postaw patriotycznych wśród Polaków, popularyzowanie tożsamości narodowej i wiedzy o symbolach narodowych.

Flaga bowiem, jak i barwy Polskie mają ściśle określone znaczenie. Mogłoby się wydawać: ot, zwykły kawałek biało-czerwonego materiału. Nic bardziej mylnego. Polska symbolika narodowa skrywa wiele tajemnic.

Co to za kolory?

Czerwień na polskich flagach nie zawsze była czerwienią. Do XVIII w. był to karmazyn – barwa określana wówczas jako najbardziej szlachetna, symbol dostojeństwa i bogactwa. Dopiero uchwała Sejmu Królestwa Polskiego z dnia 7 lutego 1831 r. (na wniosek wiceprezesa Towarzystwa Patriotycznego, Walentego Zwierkowskiego) była pierwszą, która mówiła, iż polskimi barwami narodowymi mają być biel i czerwień. Natomiast samo nasycenie owej czerwieni, to które dzisiaj obowiązuje, zostało określone dopiero na potrzeby ustawy o godle barwach i hymnie narodowym z dnia 31 stycznia 1980 r. Projektantami dzisiejszej czerwieni narodowej byli Szymon Kobyliński, Maria Szypowska, Kazimierz Sikorski oraz Nikodem Sobczak.

Biel natomiast jest pewną pozostałością po białym orle. Był on stałym elementem dawnych flag RP. Poza tym kolor biały to symbol czystości duchowej. Kojarzy się ze światłem i dobrem.

Flaga to nie obrus

Często się o tym zapomina, ale używanie flagi RP nie jest dowolne. Flaga pokazywana publicznie musi być czysta i powinna mieć czytelne barwy. Nie może być pognieciona, ani postrzępiona. Na terenie Polski flaga RP ma zawsze pierwszeństwo przed innymi flagami. Jeśli podczas jakiegoś święta na maszty wnosi się więcej flag, to nasza flaga podnoszona jest jako pierwsza i opuszczana jako ostatnia.

W czasie burzy, silnego wiatru lub śnieżycy flagę należy zdjąć (dzisiaj mocno wieje, czy powinniśmy zdjąć flagę? To dopiero zagadka). Flaga nie może być użyta jako nakrycie stołu czy opakowanie jakiegoś przedmiotu. Zniszczoną lub zużytą flagę należy niepublicznie spalić. Jeśli na koncercie lub w czasie konferencji umieszcza się polską flagę, powinna się ona znajdować po lewej stronie (dla publiczności w sali).

Zdarza się też, że chowając jakąś wybitną postać przykrywa się trumnę flagą. Wówczas układa się ją wzdłuż trumny, tak aby kolor biały był po tej stronie, po której jest serce zmarłego.

Za zniszczenie, znieważenie, plucie na flagę, itp. grozi nam grzywna, a nawet rok pozbawienia wolności.