Łukasz Kubot wygrywa w holenderskim Den Bosch

0
1138

Łukasz Kubot zwycięzcą tenisowego turnieju ATP World Tour 250 w holenderskim Den Bosch. Lubinianin wygrał finał gry podwójnej, w której występował z Ivo Karloviciem i sięgnął tym samym po dziesiąty deblowy tytuł w zawodach głównego cyklu.

Wygrana w Den Bosch była dziesiątym wygranym finałem w grze podwójnej z udziałem polskiego tenisisty. Wcześniejsze zwycięstwo miało miejsce w 2014 roku, kiedy 33-letni tenisista wygrał finał debla w wielkoszlemowym Australian Open. Wówczas partnerem Łukasza Kubota był Robert Lindstedt ze Szwecji.

Tym razem Polakowi partnerował doświadczony Ivo Karlović. 36-letni Chorwat to obecnie 27. zawodnik rankingu ATP, natomiast wygrana w Den Bosch była dla niego dopiero drugim triumfem w grze podwójnej. Wcześniej cieszył się z triumfu w 2006 roku w Memphis, gdzie był najlepszy razem z Chrisem Haggardem z RPA.

Sobotni finał debla rozegrano na głównym korcie, a rywalem polsko-chorwackiej pary był duet Pierre Hugues-Hebert – Nicolas Machut. Od początku pojedynku Łukasz Kubot i Ivo Karlović byli dominującą stroną. W premierowej odsłonie uzyskali przełamania w piątym i siódmym gemie, zwyciężając bardzo pewnie 6:2. O losach drugiego seta decydować musiał natomiast tie break. Zwycięska para obroniła w nim dwa setbole i wygrała tę odsłonę 7:6(9).

Finałowy pojedynek trwał dokładnie 73 minuty. We wcześniejszym meczu rywalem polsko-chorwackiej pary był duet złożony z Lleytona Hewitta i Matta Reida, jednak australijski debel wycofał się z rywalizacji. Wcześniej przeciwnikami triumfatorów turnieju w Den Bosch byli Robert Lindstedt i Scott Lipsky. Szwedzko-amerykańska para została pokonana 2:0, a cały mecz trwał 47 minut.

Jak już wspomnieliśmy, sobotnie zwycięstwo było dziesiątym deblowym triumfem Łukasza Kubota, jednak dopiero pierwszym odniesionym na nawierzchni trawiastej. Wcześniej 33-letni lubinianin wygrywał głównie na kortach ziemnych, na których odniósł siedem takich sukcesów. Miały one miejsce w Casablance (2009), Belgradzie (2009), Santiago (2010), Acapulco (2010), Bukareszcie (2010), Stuttgarcie (2012) i ponownie Acapulco (2013). Do tego dochodzą jeszcze wygrane na kortach twardych we Wiedniu (hala, 2009) oraz największy sukces, czyli triumf w prestiżowym Australian Open przed rokiem.

Topshelf Open, Den Bosch (Holandia)
ATP World Tour 250, kort trawiasty, pula nagród 537 tys. euro
sobota, 13 czerwca

finał gry podwójnej:
Łukasz Kubot (Polska) / Ivo Karlović (Chorwacja) – Pierre-Hugues Herbert (Francja) / Nicolas Mahut (Francja) 6:2, 7:6(9)