Lider Ekstraklasy poległ w Lubinie. KGHM Zagłębie na podium rozgrywek

0
1162

Trzy punkty w starciu z liderem Ekstraklasy wywalczyli piłkarze KGHM Zagłębia Lubin, którzy w czwartek okazali się lepsi od Legii Warszawa. Miedziowi pokonali stołeczną drużynę 2:0 i dzięki temu awansowali na podium ligowej tabeli. Bramki dla lubinian strzelali Jakub Tosik oraz Krzysztof Piątek.

KGHM Zagłębie Lubin mogło objąć prowadzenie już w 6. minucie gry, kiedy nie najlepsze wybicie Arkadiusza Malarza próbował wykorzystać Arkadiusz Woźniak. Zawodnik Miedziowych uderzył z 30 metrów na pustą bramkę, ale futbolówka trafiła tylko w poprzeczkę. Było to jednak pierwsze poważniejsze ostrzeżenie dla zespołu z Warszawy.

Sześć minut później stołeczna drużyna nie miała już tyle szczęścia i gospodarze prowadzili 1:0. Z rzutu rożnego dośrodkował Filip Starzyński, piłka w polu karnym została trącona przez kilku zawodników, a na koniec do siatki skierował ją Jakub Tosik. Lubinianie mieli więc wielkie powody do radości, bo początek meczu ułożył się pod ich dyktando, a od 12. minuty byli na prowadzeniu.

Kolejne minuty nie były porywające. Warszawianie nie palili się do odrabiania strat, natomiast KGHM Zagłębie kontrolowało grę. Kilka minut przed gwizdkiem kończącym pierwszą połowę podopieczni Piotra Stokowca uderzyli po raz drugi. Starzyński dograł do Krzysztofa Piątka, ten poradził sobie z obrońcą Legii i spokojnym strzałem podwyższył stan rywalizacji na 2:0.

Kilkanaście minut po zmianie stron najgroźniejszą okazję dla Legii Warszawa stworzył Nemanja Nikolić. Najskuteczniejszy strzelec Ekstraklasy poradził sobie z Maciejem Dąbrowskim, jednak dobrze w bramce zachował się Martin Polacek. Niedługo później lubinianie odpowiedzieli strzałem Jarosława Kubickiego, jednak tym razem dobrą interwencją popisał się Arkadiusz Malarz.

Wynik spotkania nie uległ już zmianie i lider Ekstraklasy opuścił Lubin bez zdobyczy punktowej. Trzy oczka na koncie KGHM Zagłębia sprawiły, że Miedziowi awansowali na 3. miejsce w ligowej klasyfikacji. Tracące do nich dwa punkty drużyny Pogoni Szczecin oraz Cracovii mają jednak do rozegrania jeden mecz więcej.

„Myślę, że wygrała drużyna lepsza. Przez całe 90 minut trzymaliśmy się swojego planu. Wszystkie mecze, które zagraliśmy w tym sezonie z Legią, były dobre, a ten nawet bardzo dobry. Nie zawsze jednak starczało nam czasu na zdobycie bramek. Teraz to się udało, wygraliśmy i bardzo się z tego cieszę. Plan taktyczny wypalił nam bardzo dobrze. Nie zgodzę się jednak, że to był najlepszy mecz Zagłębia w tym sezonie” – skomentował trener Piotr Stokowiec.

KGHM Zagłębie Lubin – Legia Warszawa 2:0 (2:0)
1:0 – Jakub Tosik 12′
2:0 – Krzysztof Piątek 44′

KGHM Zagłębie Lubin: Martin Polacek – Aleksander Todorovski, Lubomir Guldan, Maciej Dąbrowski, Jakub Tosik – Jarosław Kubicki, Łukasz Piątek – Arkadiusz Woźniak, Filip Starzyński (78′ Adrian Rakowski), Łukasz Janoszka – Krzysztof Piątek (86′ Michal Papadopulos).

Legia Warszawa: Arkadiusz Malarz – Łukasz Broź (77′ Michał Pazdan), Igor Lewczuk, Artur Jędrzejczyk, Adam Hlousek – Michał Kucharczyk (66′ Michaił Aleksandrow), Guilherme, Ariel Borysiuk, Ondrej Duda – Aleksandar Prijović (59′ Kasper Hamalainen), Nemanja Nikolić.

Żółte kartki: Jakub Tosik (Zagłębie) oraz Ondrej Duda, Michał Kucharczyk, Ariel Borysiuk, Adam Hlousek (Legia).

Sędzia: Bartosz Frankowski (Toruń).