Lekcje historii w głogowskim Muzeum

0
1350
zdjęcie Arch.-2013-09-11-wystawy@muzeum-Głogów-01

Muzeum Archeologiczno-Historyczne przygotowało niecodzienną propozycję edukacyjną w pierwszym semestrze roku szkolnego 2013/2014. W ofercie znajdują się ciekawe lekcje muzealne dla przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych oraz  studentów. Na zajęciach prowadzonych przez pracowników muzeum, wykorzystywane będą eksponaty muzealne, materiały źródłowe oraz prezentacje multimedialne.

Nauka archeologii w otoczeniu wykopalisk archeologicznych, uczenie się o monetach podczas zajęć z ich wybijania, poznawanie polskich i regionalnych zwyczajów podczas warsztatów plastycznych. Tak będą wyglądać lekcje historii organizowane przez Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie. Pracownicy muzeum przygotowali dla dzieci i młodzieży ciekawą ofertę zajęć z wykorzystaniem eksponatów muzealnych, materiałów źródłowych i prezentacji multimedialnych.

Lekcje będą trwały od 30 do 60 minut w 30 osobowych grupach. Lekcja połączona będzie ze zwiedzaniem wystaw w Zamku Książąt Głogowskich. Udział w zajęciach jest odpłatny.

Oferta skierowana jest do różnych grup wiekowych: przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych oraz studentów wyższych uczelni.

Przedszkolaki będą się uczyć jak zachować się w muzeum. Zapoznają się ze specyfiką pracy muzealnej oraz z pracą historyka, archeologa, numizmatyka, konserwatora, etnologa, historyka sztuki, plastyka w Muzeum. Będą mieli okazję posłuchać o legendach głogowskich oraz co kryją znaki, napisy i wyobrażenia na monetach. Zajęcia pod nazwą “Moje miasto Głogów” wyjaśnią przedszkolakom skąd pochodzi nazwa miasta, jakie są symbole (herb, flaga, hejnał) oraz najbardziej charakterystyczne budowle.

Dla uczniów gimnazjum i szkół średnich przygotowano zajęcia z sześciu grup tematycznych: historii, etnologii, sztuki, archeologii, numizmatyki i muzealnictwa. Młodzież będzie miała okazję zapoznać się z pracą archeologa oraz największymi odkryciami archeologicznymi na świecie. Będą uczestniczyć w warsztatach praktycznych z tworzenia inicjału oraz ze sztuki starannego pisania. Podczas zajęć prezentowane będą polskie i regionalne zwyczaje okresu adwentu i Świąt Bożego Narodzenia. Zajęcia połączone będą z zajęciami plastycznymi.

Studenci zapoznają się z zagadnieniami etnicznymi i etnograficznymi Dolnego Śląska. Poznają historię  gminy żydowskiej  funkcjonującej od końca XIII do XX wieku oraz dowiedzą się wiele ciekawych rzeczy na temat dziejów muzealnictwa.

Więcej informacji na stronie www.muzeum.glogow.pl