Kung-fu zamiast skoku przez kozła na lekcjach WF-u

0
1775
2013-11-27-program-WF-z-klasa@sp10@Glogow-fot.Lukasz-Cynalewski-71e6197038f8da06012b498497f2791b,641,0,0,0

Wschodnie sztuki walki, taniec, joga, turystyka rowerowa na lekcjach WF-u? Już niedługo tak mogą wyglądać zajęcia wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej nr 10. Szkoła przystąpiła do realizacji programu “WF z klasą”, którego celem jest zmiana myślenia o lekcjach WF-u w szkołach. Program ma być receptą na stale spadającą aktywność fizyczną wśród dzieci i młodzieży.

Aktywność fizyczna jest jedną z podstawowych potrzeb człowieka. Codzienne ćwiczenia i zdrowa dieta to klucz do zachowania zdrowego trybu życia. Ruch rozwija wszystkie mięśnie człowieka, wpływa na dobre samopoczucie oraz podnosi sprawność. Z informacji Światowej Organizacji Zdrowia, dzieci i młodzież potrzebują minimum 60 minut ruchu dziennie. Niestety, w Polsce te zalecenia spełnia co czwarty 11-latek i co dziesiąty 17-latek.

“WF z klasą” to nowy program Centrum Edukacji Obywatelskiej realizowany przy medialnym wsparciu „Gazety Wyborczej” i portalu Sport.pl. Ta ogólnopolska akcja edukacyjna ma zmienić myślenie o lekcjach WF-u w polskich szkołach.

Spada poziom aktywności fizycznej dzieci i młodzieży. Lekcje WF-u prowadzone w mądry i nowoczesny sposób są szansą na odwrócenie tego niebezpiecznego trendu. “Szkoła nie może być nastawiona tylko na promowanie sportowych talentów. Jeśli lekcje WF-u wiążą się ze stresem, biciem rekordów i ciągłą rywalizacją, mogą na całe życie zniechęcić do aktywności ruchowej” – mówi Kinga Karnicka, nauczyciel Wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej nr 10.

We współpracy z nauczycielami WF-u, dyrektorem szkoły, uczniami i lokalnymi animatorami w szkole nr 10 ma zostać  wypracowany nowy sposób prowadzenia lekcji wychowania fizycznego – “Zajęcia – tak obowiązkowe, jak i dodatkowe – powinny być ciekawsze, bardziej zróżnicowane, bliższe oczekiwaniom młodych ludzi. Wychowanie fizyczne to przecież nie tylko gry zespołowe, ale także taniec, aerobik, wschodnie sztuki walki, joga, turystyka rowerowa i piesza. Nasz program ma pokazać, że ze sportu w szkole każdy może czerpać przyjemność” – mówi Kinga Karnicka.

Centrum Edukacji Obywatelskiej koordynuje pracę szkół i zapewnia nauczycielom dostęp do materiałów opracowanych przez ekspertów, scenariuszy lekcji i poradników. Umożliwia też wymianę doświadczeń z innymi uczestnikami programu przy użyciu sprawdzonych w wielu programach blogów nauczycielskich, na których szkoły opisują swoje działania.

Wyjątkową rolę w programie odgrywają nauczyciele wychowania fizycznego. “My , nauczyciele wychowania fizycznego, sprawdzamy w praktyce pomysły, których jesteśmy autorami , a także, których autorami są inni nauczyciele z całej Polski. To właśnie my, we współpracy z ekspertami i metodykami, tworzymy internetowy zbiór Dobrych Praktyk WF” – dodaje Karnicka.

Program „WF z klasą” jest realizowany dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Sportu i Turystyki, pod honorowym patronatem Ministra Sportu i Turystyki oraz Minister Edukacji Narodowej.