Król i jego twierdze – spotkanie z dr. Grzegorzem Podrucznym

0
1184

Wszystkich sympatyków historii wojskowości i architektury fortecznej zapraszamy na spotkanie z dr. Grzegorzem Podrucznym, znawcą tematyki fortyfikacyjnej, autorem wielu publikacji, wykładowcą Polsko-Niemieckiego Instytutu Badawczego w Collegium Polonicum w Słubicach. Spotkane odbędzie się w Klubie Batalionowym w Głogowie dn. 26 lipca (piątek) o godz. 16.30.

Pretekstem spotkania jest wydanie jego ostatniej książki “Król i jego twierdze. Fryderyk Wielki i pruskie fortyfikacje stałe w latach 1740-1786”. W publikacji tej nie brakuje nowych informacji dotyczących twierdzy głogowskiej, zdobytych podczas kilkuletnich prac w archiwach niemieckich.

Grzegorz Podruczny jest absolwentem historii sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim, a obecnie pracownikiem Collegium Pollonicum w Słubicach, wspólnej placówki dydaktyczno-naukowej dwóch partnerskich uniwersytetów: Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Od lat jego pasją jest historia wojskowości. Jest autorem, redaktorem, bądź współredaktorem publikacji poświęconych głownie historii i problemom architektury fortecznej oraz zagadnieniom militarnym. I tak, w 2008 r. wydana została praca pt. Twierdza srebrnogórska II. Wojna 1806-1807 – miasteczko (współredagowana z Tomaszem Przerwą), w której opublikowano rezultaty badań nad dziejami Srebrnej Gory. Dwa lata poźniej ukazała się kolejna pozycja poświęcona temu miasteczku i znajdującej się tam twierdzy pt. Twierdza srebrnogorska III. Miasteczko i fortyfikacje, ktorej redakcja naukowa była rownież udziałem Grzegorza Podrucznego i Tomasza Przerwy. W 2010 r., w wydawnictwie Bellona, ukazała się obszerna synteza pt. Twierdza Srebrna Gora, będąca wynikiem pasji Podrucznego i Przerwy. Kolejna pozycja, którą ma w swoim dorobku pan Podruczny to wydana w 2010 r. praca pt. Kunersdorf 1759. Kunowice 2009. Studien zu einer europaischen Legende – Studium pewnej europejskiej legendy (współredagowana razem z Wernerem Benecke), jak rownież Twierdza Wrocław w okresie fryderycjańskim. Fortyfikacje, garnizon i działania wojenne w latach 1741-1806 jego autorstwa. Najnowsze prace, o których warto choć wspomnieć, to wydana w 2011 roku książka – “Między zamkiem a twierdzą. Studia nad dziejami fortyfikacji w Drezdenku”, której był redaktorem oraz wspomniana na samym początku niniejszego tekstu publikacja, którą sam autor zaprezentuje podczas spotkania w muzeum,na które już dzisiaj wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.

Wstęp wolny!