Kończy się ogólnopolska akcja „Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo”

0
3365

Od 10 do 21 grudnia 2016 roku w całej Polsce, a w tym i na Dolnym Śląsku, policjanci przy udziale wyznaczonych stacji kontroli pojazdów prowadzili działania kontrolno-prewencyjne pn. „Twoje Światła – Twoje Bezpieczeństwo”. Działania te ukierunkowane były na zwracanie szczególnej uwagi na oświetlenie pojazdów podczas kontroli drogowych. Kampanię organizowało Biuro Ruchu Drogowego KGP. Koniec akcji nie jest jednak jednoznaczny z tym, że można zapomnieć o problemie.

W okresie jesienno-zimowym prawidłowe oświetlenie pojazdów nabiera szczególnego znaczenia, bowiem potęgują się negatywne zjawiska niekorzystnie wpływające na proces widzenia, zwłaszcza przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Prawidłowe działanie świateł ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Wszelkie niedomagania w tym zakresie mogą skutkować niedostatecznym oświetleniem drogi i jej poszczególnych części lub prowadzić do olśnienia innych uczestników ruchu drogowego.

Celem właśnie kończącej się kampanii było przede wszystkim:

  • wyeliminowanie z ruchu maksymalnej liczby pojazdów z niesprawnym lub niezgodnym z warunkami technicznymi oświetleniem;
  • stworzenie możliwości przeprowadzenia bezpłatnych kontroli oświetlenia na stacjach diagnostycznych;
  • zwrócenie uwagi na występujące w okresie jesienno-zimowym zagrożenia związane z uczestnictwem w ruchu drogowym pojazdów z niesprawnym lub nieprawidłowym oświetleniem;
  • propagowanie zasady „widzieć i być widocznym” w relacjach pieszy –pojazd (m.in. promowanie używania przez pieszych elementów odblaskowych).

W grudniu ubiegłego roku na naszych drogach zginęło 171 pieszych, tj. 7-krotnie więcej niż w maju. Czynnikami determinującymi ryzyko wystąpienia wypadku był między innymi wcześniej zapadający zmrok i pogorszenie widoczności. Niewątpliwie części z tych zdarzeń udałoby się uniknąć, gdyby kierowca miał sprawne technicznie, prawidłowo wyregulowane światła i wcześniej dostrzegł pieszego na jezdni, bądź też nie doprowadził do oślepienia innych uczestników ruchu drogowego. Dlatego też z uwagi na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu zasadne jest przeprowadzenie wzmożonych działań związanych z kontrolą oświetlenia pojazdów.

Jednocześnie warto przypomnieć, że sprawne oświetlenie pomaga z dużo większej odległości dostrzec pieszego. Jeśli ma on na sobie elementy odblaskowe, ma to jeszcze większy wpływ. Człowieka bez odblasków po zmierzchu można zobaczyć tylko z odległości zaledwie ok 40 metrów. Natomiast pieszy mający odblaski, przy sprawnych światłach skierowanych na niego z nadjeżdżającego samochodu, staje się widoczny nawet z odległości ponad 150 metrów. Stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie (zawieszki, opaski, kamizelki bądź też torby na zakupy z elementami odblaskowymi) zwiększają szansę pieszego na uniknięcie potrącenia w czasie złej widoczności. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obydwu kierunków.