Jubileuszowe medale i odznaczenia na „Kresach”

0
982
2015-06-26 Kresy 2015 @MOK (fot.A.Karbowiak)-55

Od wręczenia medali i odznaczeń rozpoczął się wczoraj XX Jubileuszowy Głogowski Przegląd Kultury Polskiej „Kresy”. Uroczystość odbyła się w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury. Po gali publiczność obejrzała spektakl „Na pełnym morzu” Polskiego Teatru Ludowego ze Lwowa.

Jestem wzruszony, że pamiętacie o Kresach, że chcecie razem z nami przeżywać ten jubileusz – mówił do publiczności Leszek Lenarczyk, dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie, organizator „Kresów”.

Tegoroczną edycję Przeglądu objął patronatem honorowym Minister Spraw Zagranicznych Grzegorz Schetyna. Pielęgnowanie pamięci o polskiej kulturze kresowej jest ważną częścią kultury narodowej. To zadanie szczególnie istotne w zachodniej Polsce, gdzie niemal cała populacja pochodzi z terenów dawnych Kresów. Na terenach obejmujących obszary Litwy, Ukrainy i Białorusi nadal żyje i rozwija się duża polska społeczność. Zadaniem Ministra Spraw Zagranicznych jest utrzymywanie kontaktu z tą grupą Polaków oraz udzielanie pomocy w pielęgnowaniu narodowych tradycji. Dziękuję za Państwa wysiłek włożony w wypełnianie tego zadania – pisał Grzegorz Schetyna w liście gratulacyjnym do organizatorów Przeglądu. Ze względu na służbowe obowiązki minister nie mógł uczestniczyć w uroczystości, ale wsparł tegoroczne „Kresy” nie tylko poprzez patronat honorowy, ale również pomagając zorganizować transport dla jednej z grup.

2015-06-26 Kresy 2015 @MOK (fot.A.Karbowiak)-20

Serię odznaczeń i wyróżnień rozpoczął prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz, który uhonorował dyrektora Muzeum Archeologiczno-Historycznego Leszka Lenarczyka oraz jego współpracowników, od 20 lat organizujących „Kresy”.

To dla nas, głogowian, doskonała forma spędzenia czasu z kulturą naszych ojców i dziadów, bo któż z nas nie ma korzeni na Wschodzie. To również niezwykła lekcja historii. Impreza ta jest znana nie tylko w regionie, w Polsce, ale równiez za granicą. To doskonała i niezwykła promocja naszego miasta – mówił prezydent Głogowa.

Leszek Lenarczyk oraz Rafael Rokszewicz wspólnie wręczyli okolicznościowe medale osobom, które od lat pomagają w organizacji Przeglądu.

Pamiętam słowa jednego z uczestników „Kresów”. Jego słowa bardzo mi utkwiły w pamięci. O Polsce mówił „macierz”. Czasem ludzie, którzy mieszkają za granicą bardziej Polskę kochają niż Ci którzy w niej żyją – mówił Edward Art, jeden z wyróżnionych. – Cieszę się, że Przegląd nadal trwa.

2015-06-26 Kresy 2015 @MOK (fot.A.Karbowiak)-38

Jedną z najważniejszych części uroczystości było wręczenie medali Zasłużony Kulturze Gloria Artis, które Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzata Omilanowska przyznała Leszkowi Lenarczykowi i Waldemarowi Hassowi, wicedyrektorowi głogowskiego muzeum. Medale wręczył Tadeusz Samborski, członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

To ważne, że w Głogowie ciągle się przypomina o tym, że kiedyś na Kresach biło serce Polski – mówił Tadeusz Samborski.

2015-06-26 Kresy 2015 @MOK (fot.A.Karbowiak)-54

Kilkanaście osób odznaczono także Medalami Kresowymi. Po oficjalnych uroczystościach publiczność obejrzała spektakl „Na pełnym morzu” w wykonaniu Polskiego Teatru Ludowego ze Lwowa.

Więcej zdjęć z uroczystości w fotogalerii