Ignorują problem arsenu w Głogowie?

0
3998
Miedziak.info.pl zanieczyszczenie powietrza dym kominy przemysłowe arsen smog

Ograniczony czas i nerwowa atmosfera towarzyszyły dzisiejszemu posiedzeniu Komisji Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Jednym z punktów, który wywołał burzliwą dyskusję był problemem przekraczających norm arsenu na terenie zagłębia miedziowego. Na to poważne i niezwykle istotne dla wszystkich mieszkańców zagadnienie, Komisja przeznaczyła jedynie kilkanaście minut. Czy miała to być debata, która przyniesie wymierne rozwiązania w tej sprawie i ustali konkretny program działania? Czy arsen w Głogowie to kolejny punkt na komisyjnych kartach, który miał zostać jedynie odhaczony?

W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele władz miasta Głogowa: Prezydent Głogowa Rafel Rokaszewicz, wiceprezydent Głogowa Piotr Poznański, członek Zarządu Rady Powiatu Głogowskiego, Jeremi Hołownia oraz Łukasz Herbatowski, wójt Gminy Kotla.

Podczas spotkania głos zabrał prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz, który pod znakiem zapytania postawił cel dzisiejszego posiedzenia Komisji.

W swoim przemówieniu Prezydent podkreślał, że poświęcenie kilkunastu minut na tak ważny temat, jakim są przekroczenia norm arsenu jest niewystarczające i mija się z celem.

W trakcie posiedzenia, Rafael Rokaszewicz zwrócił się również do przedstawicieli KGHM z zapytaniem o dalszy plan realnych działań.

Czy znajdzie się w KGHM osoba odważna, która powie co jest na rzeczy, kiedy i jakie działania konkretne zostaną przyjęte- pytał dziś Prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz, dodając ― (…) Czujemy, że jesteśmy sami sobie zostawieni z ogromnym problemem, z którym nie jesteśmy w stanie sami sobie poradzić, choć robimy wszystko, co w naszej mocy.

Prezydent miał na myśli prowadzone przez samorządy działania profilaktyczne, edukacyjne oraz informacyjne, które w gruncie rzeczy nie są przecież ostatecznym, docelowym rozwiązaniem. Miasto oczekuje harmonogramu ze strony KGHM, z ustalonymi terminami i konkretnymi działaniami, realnego wsparcia, które pomogłoby rozwiązać problem.

Póki co, na mocy podpisanego 6 lutego porozumienia, KGHM Polska Miedź zobowiązała się do sfinalizowania drugiego etapu badań na obecność arsenu u mieszkańców Głogowa.Badania specjacyjne oznaczą poziom arsenu organicznego oraz nieorganicznego. Są to pionierskie działania, które na taką skale nie były jeszcze przeprowadzane. Mają one dostarczyć wiedzy o zwartości arsenu i jego pochodzeniu.

I póki co to by było na tyle, jeśli chodzi o realną pomoc ze strony KGHM.

Prezydent Głogowa zapytał o dalsze plany i działania KGHM, które mają pomóc w walce z wysokim stężeniem arsenu w powietrzu.

Dziś w odpowiedzi Rafael Rokaszewicz usłyszał od byłego prezesa KGHM, że o ile na znalezieniu rozwiązania zależy wszystkim ( w tym także KGHM), to nadal brak potwierdzonych badań, które by wskazywały głównego sprawcę, odpowiedzialnego za tak wysokie stężenie arsenu w powietrzu.

Po dzisiejszym posiedzeniu Komisji, prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz wydał oświadczenie, w którym zaprasza władze wojewódzkie do dużej konferencji w pełni poświęconej zagadnieniom arsenu, która miałaby się odbyć właśnie w Głogowie, bo jak mówi Rafel Rokaszewicz

Chcemy, żeby o problemach Głogowa rozmawiano w Głogowie, ale oczywiście z udziałem władz wojewódzkich.

Czy władze wojewódzkie skorzystają z zaproszenia?

Czy ktoś poświęci swoją uwagę i czas, by godnie zająć się tematem?