Gmina Kotla zaprezentowała się w czasie imprezy “W cieniu Kolegiaty”

0
1540

Wczoraj (15 sierpnia) odbyło się święto głogowskiej kolegiaty, które było połączone z obchodami święta Wojska Polskiego oraz Tradycji i Folkloru Powiatu Głogowskiego. W myśl idei tego święta, którą jest kultywowanie najpiękniejszych tradycji ludowych, każda z gmin powiatu głogowskiego prezentowała swoje stoisko gminne. Gminę Kotla reprezentowały dwa stoiska: pierwsze stoisko przygotowało sołectwo Sobczyce i Krzekotówek, natomiast drugie przygotowało sołectwo Kulów.

Wczoraj (15 sierpnia) na placu przy Kolegiacie odbyła się impreza pod nazwą “W cieniu Kolegiaty”. Była to impreza, która łączyła ze sobą trzy święta: Powiatu Głogowskiego, Wojska Polskiego oraz Kolegiaty. Na placu kolegiackim mieszkańcy Powiatu Głogowskiego mogli doznać wielu atrakcji. Każda z gmin Powiatu Głogowskiego, a nawet spoza powiatu prezentowała swoje stoisko, a na nim rzeczy, które ich reprezentują. Gmina Kotla przedstawiła dwa stoiska. Jedno z nich zostało przygotowane przez sołectwo Sobczyce i Krzekotówek, natomiast drugie przygotowało sołectwo Kulów. Dodatkowo w oprawie mszy świętej uczestniczył zespół folklorystyczny Skidniowianie.Na stoiskach gminnych można było podziwiać ręczne arcydzieła w postaci wyszywanych obrazów, własnoręcznie robionych serwet i obrusów, a także skosztować swojskich przetworów, wyrobów i domowych ciast. Dochód ze sprzedaży został w całości przekazany na rzecz Kolegiaty.Stoiska Gminy Kotla, jak co roku cieszyły się zainteresowaniem wśród uczestników uroczystości. Była to również okazja do zaprezentowania zdolności kulinarnych gospodyń. Na stoisku przygotowanym przez sołectwo Sobczyce i Krzekotówek można było skosztować domowych ciast, pierogów ruskich, pierogów z mięsem, bigosu, chleba ze smalcem i kiszonym ogórkiem oraz kotletów mielonych i kurczaka. Natomiast na stoisku przygotowanym przez sołectwo Kulów pojawiły się: domowe ciasta, rogaliki, ciasteczka, domowe przetwory, mięsne rolady, miód, maliny. Nie zabrakło również dobrze znanej nalewki, która szczyci się znakami: Produkt Lokalny Krainy Lasów i Jezior, Produkt Regionalny Ziemi Głogowskiej. Była to nalewka z dzikiej róży i głogu wykonana przez Krystynę Szkudlarek ze Skidniowa.

Podczas uroczystości odbył się również Przegląd Kultury Ludowej Ziemi Głogowskiej i na scenie prezentowały się zespoły z terenu Powiatu Głogowskiego, w tym zespół z Gminy Kotla – Skidniowianie. Podczas Przeglądu Zespół z okazji przypadającego w tym roku jubileuszu 30-lecia działalności otrzymał Nagrodę Jubileuszową w wysokości 15 tysięcy złotych od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którą przekazali: przedstawiciel Ministerstwa – Zofia Wileńska, Poseł na Sejm RP – Ewa Drozd oraz Wójt Gminy Kotla – Łukasz Horbatowski. Zespół otrzymał również list gratulacyjny i nagrodę od Starosty Głogowskiego, Rafaela Rokaszewicza. W ostatnich dwóch latach wszystkie trzy zespoły folklorystyczne z Gminy Kotla obchodziły swoje jubileusze i w wyniku starań Gminy Kotla każdy z tych zespołów otrzymał Nagrodę Jubileuszową w wysokości 15 tysięcy złotych od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ponadto dwukrotnie nagrody ministra można było wyśpiewać w Przeglądach Piosenki Poetyckiej odbywających się podczas Stachuriady w 2012 i 2013 r. Za dbałość o tradycje, kulturę i obyczaje Wójt Gminy Kotla, Łukasz Horbatowski został wyróżniony przez Ruch “Piękniejsza Polska” działający pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Symboliczny dyplom przekazała podczas uroczystości Zofia Wileńska.