Główny cel – poprawić współpracę

0
1070
Arch.-2013-09-warsztaty-salsy@stowarzyszenie-Szansa@Glogow-(fot.D.Jeczmionka)-01

“Wdrożenie standardów współpracy administracji publicznej z organizacjami pozarządowymi w powiecie głogowskim” – to projekt, który przez 21 miesięcy będzie realizowany na terenie powiatu głogowskiego. Realizatorem projektu jest Stowarzyszenie SZANSA, a parterem Starostwo Powiatowe. Głównym jego celem jest poprawa współpracy między organami samorządy terytorialnego, a organizacjami pozarządowymi.

Projekt “Wdrożenie standardów współpracy administracji publicznej z organizacjami pozarządowymi w powiecie głogowskim”  będzie realizowany we wszystkich sześciu gminach powiatu głogowskiego w woj. dolnośląskim.

Potrzeba realizacji projektu wynika z konieczności podniesienia jakości współpracy organizacji pozarządowych i jednostek samorządu terytorialnego w tworzeniu i realizowaniu polityk publicznych na terenie powiatu. Dotyczy to zarówno Starostwa Powiatowego, Gminy Miejskiej Głogów jak i 5 gmin wiejskich powiatu głogowskiego: Jerzmanowa, Kotla, G. Wiejska Głogów, Żukowice, Pęcław.

Przeprowadzono wywiady zarówno w jednostkach samorządu terytorialnego jak i w organizacjach pozarządowych. Wszyscy uznali planowane działania za zasadne i zgłosili chęć udziału w projekcie. Diagnoza oparta jest na źródłach dotyczących sytuacji krajowej i regionalnej, na dokumentach jednostek samorządu terytorialnego w powiecie głogowskim oraz na doświadczeniu Stowarzyszenia SZANSA.

Grupami docelowymi w projekcie będą 2 grupy. Pierwsza grupa – 15 osobowa – składająca się z pracowników wszystkich samorządów. Druga 30 – osobowa grupa składać się będzie z przedstawicieli organizacji pozarządowych.

Działania projektowe będą mieć także wpływ na inne podmioty. Umiejętności zdobyte przez uczestników działań będą miały charakter trwały i przyczynią się do wzrostu ich kompetencji. Jednym z rezultatów będzie przełamanie stereotypów dotyczących partnerstwa publiczno-społecznego w JST, NGO i instytucjach samorządowych.

Głównym celem tego projektu jest zwiększenie zakresu i poprawa współpracy administracji publicznej i organizacji pozarządowych w powiecie głogowskim.

A korzyści lepszej współpracy może być dużo – “Korzyści z takiej współpracy byłyby zarówno dla sektora publicznego jak i organizacji pozarządowych, a w tym również dla społeczności lokalnej. Pewne rzeczy można robić lepiej, efektywniej, można by było zaangażować więcej osób do realizacji pewnych zadań. Można by było wykorzystać i rozbudzić aktywność obywatelską, którą trudno znaleźć w instytucjach samorządowych. A wszystko po to, żeby lepiej nam się działo, żeby lepiej realizować pewne zadania, które wpłyną na jakość życia społecznego w Głogowie” – mówi Anna Lechowska , prezes Stowarzyszenia SZANSA.