Głogowski archeolog opowiadał o istocie lokalnych zabytków

0
1200
2015–05–10 Postaw na rodzinę @Zamek Książąt Głogowskich (fot.A.Karbowiak) 53

Dziś o godz. 10:00 w MAH w Głogowie odbyło się spotkanie młodzieży z archeologiem Zenonen Hendlem. Zgromadzeni wysłuchali wielu ciekawych rzeczy na temat głogowskich zabytków.

W dzisiejszą środę Muzeum Archeologiczno-Historyczne gościło uczniów głogowskich szkół. Młodzi ludzie zgromadzili się tutaj, aby wysłuchać prelekcji zatytułowanej „Znaczenie badań archeologicznych w ochronie zabytków Ziemi Głogowskiej”. Wykład zorganizowano w ramach Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków (18 kwietnia) który został ustanowiony przez Międzynarodową Radę Ochrony Zabytków. Pierwsze uroczystości odbyły się w 1983 r.

Z punktu widzenia Głogowa Dzień Ochrony Zabytków to bardzo ważne święto. Niekoniecznie w sencie społecznym, ile raczej architektonicznym. Głogów jest bowiem miastem bardzo starym i obfitującym w liczne artefakty zamierzchłej historii. Dlatego, aby zainteresować młodzież tą tematyką potrzebny jest prawdziwy specjalista. Taki jak Zenon Hendel – kierownik działu archeologicznego głogowskiego muzeum, a jednocześnie archeolog z wieloletnim doświadczeniem.

Prowadzący wykład Zenon Hendel wyraził wielką radość, albowiem sala, w której zgromadzili się uczniowie była pełna. Zebrani miny mięli tęgie i widać było na nich pełne skupienie: — Temat wykładu z pewnością nie należy do codziennych zainteresowań tej młodzieży, ale wydaje mi się, że jednak udało mi się wzbudzić ich zainteresowanie — wyznaje Zenon HendelZdarzały się nawet sytuacje, w których młodzież dopytywała o różne rzeczy. Ktoś pytał o Szlichtyngową, o osiedle Piastów, o Żarków. Nie było widać, żeby się nudzili.

Archeolog mówił między innymi o funkcjonowaniu zabytków w naszej rzeczywistości. Zauważył, że zabytki wokół nas często pełnią rolę kontemplacyjną, rozrywkową, stają się miejscem gdzie można przyjść, posiedzieć i zastanowić się nad życiem. Jest to rola odmienna od tej, którą zabytki pełniły w przeszłości (pałace, grody, funkcja obronna, itp.): — Mieliśmy w Głogowie zamek, ale z czasem stał się muzeum — komentuje Hendel — Znaleźliśmy dla niego funkcję. Dawny ratusz stał się Urzędem Miejskim. Mamy w okolicy różne pałacyki i dworki, w których kiedyś mieszkali ludzie. Dzisiaj nie wiadomo jak je zagospodarować. W Anglii na przykład jak to bardzo ciekawie rozwiązane. Anglicy często adaptują zabytki i tworzą w nich miejsca atrakcyjne z punktu widzenia teraźniejszości. 

Zenon Hendel zauważył, że dobre by były rozwiązania, jak na przykład zorganizowanie sali koncertowej w starym zamku, pałacu, czy zabytkowego kościoła. Że zmieniło się postrzeganie tego typu obiektów, ale nie umniejsza to ich potencjalnej roli, jaką mogłyby odegrać we współczesnej rzeczywistości.