Głogowianie czekali na to wiele lat!

0
1450
Debata Społeczna z Prezydentem Głogowa
Debata Społeczna z Prezydentem Głogowa

W ramach cyklu spotkań i debat społecznych Prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz w poniedziałkowe popołudnie spotkał się z mieszkańcami osiedli Śródmieście, Stare Miasto, Przemysłowe oraz Ostrów Tumski. Dyskusje prowadzono w Centrum Konferencyjno Wystawienniczym przy Zamku Książąt w Głogowie. Na spotkaniu obecni byli także przedstawiciele głogowskiej Policji, którzy przybliżyli temat bezpieczeństwa i przestępczości w Głogowie. Debata została podzielona na trzy części. Jako pierwszy wystąpił Pan Prezydent, przedstawiając zakończone z sukcesem inwestycje oraz plany na kolejne przedsięwzięcia. Druga część debaty należała do Policji: funkcjonowanie aplikacji Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, aplikacji Moja Komenda- to tylko niektóre z poruszonych tego dnia tematów. Po oficjalnych wystąpieniach głos zabrali mieszkańcy. Były statystyki, sumy, konkretne daty. Już wiemy, kiedy będą możliwe spacery po Bulwarze Nadodrzańskim, jaka przyszłość czeka Neptun i jakie nowoczesne oddziały powstaną w Głogowskim Szpitalu Powiatowym.

Tego chcieli Głogowianie!

Wśród planowanych inwestycji jest kilka, na które mieszkańcy czekali naprawdę długo. Po 74 latach zostały zauważone ruiny Teatru, obecnie trwają prace pod ścisłą kontrolą konserwatora zabytków. Porzucony i odstraszający budynek Neptun nad Odrą również czeka rewitalizacja. Zgłosiły się dwa podmioty zainteresowane przejęciem budynku i prowadzeniem działalności w sferze ekologicznej oraz rekreacyjno – sportowej, wkrótce zostanie rozpisany konkurs na dzierżawcę. Zagospodarowanie terenu Bulwaru Nadodrzańskiego zostało podzielone na kilka etapów i powinno zostać ukończone w 2019 roku. Przypomnijmy, że jest to teren o powierzchni sześciu hektarów, swoje prace rozpoczęli już archeolodzy, a łączna wartość tej inwestycji to 6 000 000 złotych.

Co się zmieniło?

Z myślą o 700 dzieciach uczęszczających do akademii Piłki Nożnej budowana jest infrastruktura sanitarna, zaplecza i kolejne boiska. Dla młodszych powstają place zabaw. W 2018 roku w ramach budżetu obywatelskiego możliwa będzie rozbudowa Placu Zabaw w fosie. Trwają także termomodernizacje sześciu głogowskich przedszkoli publicznych. Kapitalnym remontom poddawane są głogowskie biblioteki, ich atrakcyjne wnętrza mają zachęcać dzieci i młodzież do przygody z książką. Komunikacja miejska może pochwalić się 16 nowoczesnymi autobusami. W trosce o środowisko zakupione zostały cztery ekologiczne autobusy z napędem hybrydowym. Trwają także rozmowy w sprawie przywrócenia połączenia kolejowego Głogów- Leszno. Najprawdopodobniej już w przyszłym roku Głogowianie znów będą mogli podróżować do Leszna pociągiem.

Nowocześnie w szpitalu

W Głogowskim Szpitalu Powiatowym powstaną dwa nowoczesne oddziały. Wybudowany zostanie nowy oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Całkowita modernizacja czeka natomiast Oddział Ginekologiczno- Położniczy. Kobiety będą mogły rodzić w przyjaznych wnętrzach, które spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających Pań. Wartość dotacji dla Szpitala to 4 800 000 złotych dla oddziału ginekologicznego oraz 7 206 143 złote na oddział intensywnej terapii.

Z jakimi przestępstwami boryka się głogowska policja?

W 2017 roku na terenie powiatu głogowskiego zostało zgłoszonych 2167 zagrożeń.Najczęściej zgłaszane problemy to: nieprawidłowe parkowania (588), spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych (236), przekraczanie prędkości (220). W okresie od stycznia 2017 do września 2017 na terenie Powiatu głogowskiego odnotowano 1565 przestępstw, w tym 561 w siedmiu podstawowych kategoriach: kradzież z włamaniem (219), kradzież mienia (185), zniszczenie mienia (79). Odnotowano także 32 przestępstwa uszkodzenia ciała, 30 bójek, 16 wykroczeń uznawanych za rozbój oraz 11 kradzieży samochodów.Głogowska Policja zapoznała mieszkańców z dwoma aplikacjami, z których mogą korzystać, pierwsza z nich to Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Jej główne cele to:

  • Poprawa bezpieczeństwa i porządku publicznego poprzez włączenie obywateli w wybrane działania Policji
  • Dostosowanie struktur organizacyjnych oraz działań Policji do zagrożeń wskazywanych przez społeczeństwo
  • Platforma wymiany informacji o zagrożeniach

Druga mobilna aplikacja, która została zaprezentowana to „Moja Komenda”, umożliwiająca wyszukanie każdego dzielnicowego w Polsce. Aby to zrobić należy wpisać na przykład własny adres, a aplikacja znajdzie funkcjonariusza, który dba o nasz rejon, wskaże także w której jednostce on pracuje. Dzielnicowych można również wyszukiwać po ich imieniu lub nazwisku. Aby połączyć się z funkcjonariuszem wystarczy jedno kliknięcie. Wyszukiwarka działa w trybie offline, co oznacza, że użytkownik nie musi mieć dostępu do sieci.Debata z mieszkańcami pokazała, jak ważny jest dialog. Jako mieszkańcy mamy prawo, by wiedzieć jakie inwestycje są i będą prowadzone oraz jakie kwoty są przeznaczane na ich realizacje. Warto skorzystać z tego prawa i uczestniczyć w debatach społecznych jako świadomy obywatel.