Głogów: Kulturalny Rozkład Jazdy

0
2241
2015-06-21 XXV Memoriał i Jarmark Mieszczański @Rynek (fot.A.Karbowiak)-52

Końcówka ubiegłego tygodnia obfitowała w wiele ciekawych wydarzeń kulturalnych. Najpierw klimatyczne koncerty na Polanie Grochowickiej k. Kotli w ramach Stachuriady 2015, następnie 2 duże imprezy w samym sercu miasta – XXV Memoriał im. J. Grundmana i J. Wizowskiego oraz I Jarmark Mieszczański „Pod kapeluszem”. Najbliższy weekend zapowiada się równie intensywnie i różnorodnie. Będzie zarówno coś dla osób lubiących aktywnie wypoczywać, jak i dla wielbicieli teatru, muzyki i dobrej książki. A w tygodniu można się wybrać na kilka ciekawych wystaw lub spektakl poetycko-muzyczny w wykonaniu uczniów Gimnazjum nr 2 w Głogowie.

„W poszukiwaniu wartości” – taki tytuł nosi okolicznościowy almanach, w którym zgromadzono znakomite teksty głogowskich poetów i prozaików, oraz przedstawienie, jakie na podstawie tych utworów stworzyli uczniowie Gimnazjum nr 2, pod kierunkiem Małgorzaty Jankowskiej i Renaty Kołodziej. Spektakl będzie prezentowany 23 czerwca o godz. 17.00 w Domu Uzdrowienia Chorych. Przedstawienie zostało zrealizowane w konwencji nocnej audycji radiowej i przeniesie wszytskich widzów w świat wartości takich jak: miłość, przyjaźń, wiara, dobro, piękno. Wstęp na spektakl jest wolny.

W tym tygodniu szczególnie zachęcamy do obejrzenia kilku wystaw. Warto się na nie wybrać zwłaszcza, że niektóre z nich już wkrótce się kończą.

Jeszcze do 30 czerwca w Bloku Koszarowym można obejrzeć ekspozycję pn. „Powrót nad Odrę i Bałtyk. Ziemie odzyskane w plakacie polskim”. Ekspozycja prezentuje plakaty pochodzące z okresu od 1945 r. do lat 80-tych XX. Ich tematem przewodnim są przesiedlenia Polaków na Ziemie Odzyskane, m.in. na Dolny Śląsk. Patronat nad wystawą objął Cezary Przybylski – Marszałek Województwa Dolnośląskiego. Wystawa jest jednym z najważniejszych przedsięwzięć w ramach uroczystych obchodów 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej i dołączenia do Polski tzw. Ziem Odzyskanych. Ponowna zmiana granic państwa polskiego wywołała falę przymusowych przesiedleń, które zmusiły miliony Polaków do porzucenia swoich domów i rozpoczęcia nowego życia – między innymi na Dolnym Śląsku. Plakaty zgromadzone na wystawie dokumentują ten czas. Wstęp jest bezpłatny.

5 lipca kończy się wystawa prac Bartosza Metelskiego „GŁOGÓW INACZEJ? WÓGOŁG” Wystawa Siedmioznacznych Przypadków. Można ją obejrzeć w Galerii Edukacji Twórczej MOK, a została zorganizowana w ramach Dni Głogowa 2015.  – Bartka nie można zrozumieć. Można go zaakceptować, przyjąć do wiadomości i lubić bądź nie. Myślę, że z jego twórczością jest tak samo. Ja lubię, bo nie lubię prosto – tak mówi o twórczości Bartosza Metelskiego jeden z jego przyjaciół. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Muzeum Archeologiczno-Historyczne zaprasza jeszcze do 19 lipca na wystawę „MICHAŁOWSKI MATEJKO MALCZEWSKI – obrazy dawnych mistrzów z kolekcji Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy”. Ekspozycja przybliża dzieła artystów, których twórczość wywarła ogromny wpływ na oblicze polskiej sztuki XIX i początku XX wieku, jednocześnie prezentując założenia formalne, treściowe i stylistyczne od romantyzmu do narodzin awangardy. Na wystawie prezententowane są dzieła 28 polskich malarzy, m.in. Juliusza i Wojciecha  Kossaków, Juliana Fałata, Leona Wyczółkowskiego czy Henryka Siemiradzkiego. Ekspozycję można obejrzeć od środy do niedzieli w godzinach 10:00- 17:00, w soboty wstęp do muzeum jest bezpłatny.

W piątek, 26 czerwca, Miejska Biblioteka Publiczna przy ul. Jedności Robotniczej, przygotowała nie lada gratkę dla wielbicieli reportażu. O godz. 18.00 z czytelnikami spotkania się Mariusz Szczygieł –  laureat Europejskiej Nagrody Literackiej, uczeń Hanny Krall, jeden z nielicznych reportażystów polskich wymienianych w antologiach zagranicznych poświęconych współczesnej polskiej sztuce reportażu. Znawca i pasjonat historii i kultury Czech. Autor książek, „Niedziela, która zdarzyła się w środę”, „Gottland”, „Zrób sobie raj”, „Láska nebeská”. Na spotkanie obowiązują wejściówki, które można odebrać w Bibliotece.

Również w piątek rozpocznie się XX jubileuszowy Głogowski Przegląd Kultury Polskiej „Kresy”.  W związku z jubileuszem tegoroczna edycja wydarzenia będzie bardzo uroczysta. Na „Kresy” wracają teatry. W piątek, 26 czerwca, głogowianie będą mieli okazję obejrzeć spektakl w wykonaniu artystów Teatru Polskiego Ludowego we Lwowie, którzy na deskach Miejskiego Ośrodka Kultury zaprezentują się w sztuce Sławomira Mrożka „Na pełnym morzu”. Równie ciekawie zapowiada się sobota 27 czerwca. Tego dnia bowiem, o godzinie 15.00, rozpocznie się w Miejskim Ośrodku Kultury koncert galowy dwudziestych, jubileuszowych „Kresów”. Wezmą w nim udział trzy zespoły – Kapela Grodzieńska, Kapela Wileńska oraz stali bywalcy kresowego przeglądu- Kapela Lwowska Fala. Patronat nad jubileuszową edycją Głogowskiego Przeglądu Kultury Polskiej „Kresy” objął Grzegorz Schetyna, minister spraw zagranicznych.

Wielbicielom zagadek i łamigłówek, którzy na dodatek lubią dobra zabawę i odrobinę rywalizacji Fundacja Stacja Głogów proponuje na sobotnie popołudnie Głogowskie Gry Uliczne. Będzie to juz 7 edycja imprezy, która cieszy się z roku na rok coraz większym zainteresowaniem. Żeby wziąć udział w Głogowskich Grach Ulicznych trzeba zebrać drużynę (minimum dwuosobową), mieć samochód i aparat fotograficzny. Niezbędne jest także poczucie humoru i nastawienie na świetną zabawę. Każda drużyna będzie musiała wykonać kilka zadań na terenie miasta. Ogłoszenie wyników i wspólne ognisko odbędzie się w Borku. Zgłaszać drużyny można do 25 czerwca. Kontakt z organizatorem, Fundacją Stacja Głogów, pod adresem mailowym: glogowskiegryuliczne@gmail.com. Start imprezy 27 czerwca o godz. 16.00 z ulicy Zamkowej w Głogowie.

Weekend można też spędzić bardzo aktywnie. Do tego zachęca Klub Turystyki Kolarskiej Turkot – PTTK Oddział Nowa Sól, organizator XIII Ogólnopolskiego Pikniku Rowerowego „Głogów i okolice”, który odbędzie się w dniach 26-28 czerwca. Honorowy patronat nad imprezą objęli: prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz oraz starosta powiatu głogowskiego Jarosław Dudkowiak. Celem pikniku jest zaprezentowanie jego uczestnikom walorów krajoznawczo-turystycznych, historii i dorobku kulturalnego Głogowa i okolic. Piknikowicze wybiorą się na dwie rowerowe wycieczki, m.in do Grodowca i przejadą w okolicach Głogowa ok. 90 km. Baza Pikniku znajdować się będzie na terenie Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczych przy ul. Sportowej w Głogowie. Więcej informacji oraz karty zgłoszeniowe można znaleźć na stronie organizatora http://www.ktk-turkot.cba.pl/

Najbliższa niedziela to ważny dzień dla aktorów amatorów z Teatru Jednego Mostu. 28 czerwca o godz. 19.00 w sali widowiskowej MOK po raz pierwszy zaprezentują się przed głogowską publicznością w spektaklu „R+J=SERCE”. Przedstawienie powstało na kanwie „Romea i Julii” W. Szekspira. Teatr Jednego Mostu istnieje od zaledwie kilku miesięcy. Powstał z inicjatywy Michała Wnuka, aktora lalkarza, arteterapeuty i pedagoga teatralnego, absolwenta Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu oraz Akademii Muzyckich Umenii w Pradze. Wstęp na niedzielny spektakl jest wolny.

Oczywiście, to nie wszystkie wydarzenia, jakie odbywać się będą w najbliższym tygodniu w Głogowie. Chcesz wiedzieć więcej? Zajrzyj do naszego Kalendarza Wydarzeń i bądź na bieżąco.