Głogów: Konferencja „(Nie)Bezpieczny Internet”

0
1276
2015-06-16 Konferencja „(Nie)Bezpieczny Internet” @SM Nadodrze (fot.A.Karbowiak)-12

Kiedyś dzieci nawiązywały przyjaźnie na placu zabaw i przy trzepaku, dziś z rówieśnikami częściej spotykają się na wirtualnym podwórku. Współczesne media i technologie cyfrowe tworzą iluzje więzi. Młodzi ludzie mają trudności w budowaniu prawdziwych relacji. A to prowadzić może agresji i cyberprzemocy. O „(Nie)Bezpiecznym Internecie” rozmawiano podczas konferencji, zorganizowanej przez Gimnazjum nr 3 w ramach rodzicielskiego programu profilaktycznego „Skręcaj w dobrą stronę”.

Z pomysłem takiego tematu konferencji wyszli rodzice i nauczyciele, którzy obserwują, jak ogromnie dużo czasu spędzają młodzi ludzie w sieci. Podczas przerw w szkole, zamiast wchodzić w relacje rówieśnicze, często siedzą po ścianą z telefonami i piszą do siebie SMS-y – mówi Małgorzata Nowakowska, dyrektorka Gimnazjum nr 3 w Głogowie.

O tym jak wychowywać dzieci w erze cyfrowej, o szansach i zagrożeniach internetu mówiła podczas swojego wykładu Anna Cieślik – psycholog, coach i trener biznesu.

Internet wcale nie jest taki zły, ważne jest wsparcie, jakie dziecko otrzymuje od rodziców. Musimy się wspólnie i dzieci, i dorośli nauczyć korzystać z tych technologii tak, żeby one nam służyły. W nowych technologiach nie widziałabym samych zagrożeń, ale uważam, że wymagają rozważnego wykorzystywania – mówi Anna Cieślik.

Psycholog podczas wykładu podkreślała, że najważniejszy jest regularny kontakt z dzieckiem, a także zdecydowana interwencja, kiedy zachodzi podejrzenie, że aktywność w Internecie zagraża jego rozwojowi. Trzeba zwrócić uwagę, jakie treści przegląda młody człowiek w internecie, bo coraz częstszym zjawiskiem staje się uzależnienie dzieci od pełnych przemocy gier i pornografii. Kluczem do sukcesu jest dbanie o rozwój inteligencji emocjonalnej dziecka i budowanie z nim mocnej więzi. Wtedy wirtualny świat nie będzie żadnym zagrożeniem. Anna Cieslik zwróciła także uwagę, jak era cyfrowa wpłynęła na rolę nauczyciela. Wiedzę dzieci w tej chwili czerpią z internetu, nauczyciel staje się przewodnikiem, a nie przekazicielem wiedzy.

Nauczyciele muszą być teraz przede wszystkim pedagogami i psychologami, potrzebują wysokich kompetencji, ale też wsparcia. Mają bardzo trudne zadanie – mówi Anna Cieślik. – Jeśli nie będziemy im dawać narzędzi psychologicznych – pedagogicznych, to trudno oczekiwać, żeby sobie radzili ze sprawami, do których są w ogóle nieprzygotowani, bo na studiach uczono ich głównie z przekazywania wiedzy przedmiotowej, a nie rozwiązywania problemów związanych z uzależnieniem od sieci.

2015-06-16 Konferencja „(Nie)Bezpieczny Internet” @SM Nadodrze (fot.A.Karbowiak)-45

Jednym z największych problemów związanych z aktywnością dzieci w internecie jest cyberprzemoc. Najczęściej spotykanymi formami tego zjawiska jest szantażowanie, nękanie, podszywanie się pod kogoś, publikowanie i rozsyłanie kompromitujących informacji lub materiałów multimedialnych, a także tzw. hejtowanie i mowa nienawiści. I właśnie temu ostatniemu zjawisku poświęcił swój wykład Dariusz Grzemny, trener, edukator, wiceprezes Stowarzyszenia dla Dzieci i Młodzieży SZANSA, która prowadzi program dotyczący mowy nienawiści w Internecie.

Niewiele jest jeszcze organizacji i programów, które zajmują się tym zjawiskiem. Bo jeszcze nie dla wszystkich jest jasne czym jest mowa nienawiści. Tzw. hejt również nie zawsze nią jest – mówi Dariusz Grzemny – Internet jest rzeczą wspaniałą, ale trzeba umieć z niego korzystać. A dziecko często jest pozostawione samo w sieci. Trzeba mu pokazać, co jest dobre, a co złe, co wolno, a czego nie wolno.

Konferencja odbyła się pod patronatem prezydenta Głogowa Rafaela Rokaszewicza.

Więcej zdjęć z konferencji w fotogalerii.