Głogów: Będą pracować z profesjonalnym sprzętem

0
1374
2014-02-06-pracownia-geodezyjna@technikum-nr6@Glogow-IMG_9541

Nową pracownią geodezyjną cieszą się uczniowie Technikum nr 6. Do pracowni zakupione zostały komputery z branżowym oprogramowaniem oraz sprzęt geodezyjny – tachimetry i niwelatory. Ze sprzętu będą korzystać nie tylko geodeci, ale także przyszli leśnicy i architekci krajobrazu. Wyposażenie pracowni kosztowało 35 tysięcy złotych.

W Technikum nr 6 powstała pracownia geodezyjna. Uroczystego otwarcia dokonał starosta Rafael Rokaszewicz. Pieniądze na to – 35 tysięcy złotych – udało się pozyskać z Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Do pracowni zakupionych zostało 16 komputerów wraz z branżowym oprogramowaniem do nauczania w zawodzie technik geodeta. Sprzęt będzie wykorzystywany nie tylko przez geodetów, ale także przez uczniów z innych kierunków. Dzięki programowi AutoCad, z komputerów będą także korzystać uczniowie technikum leśnego, technikum architektury krajobrazu, technikum inżynierii środowiska i melioracji.

W ramach pozyskanych pieniędzy zakupiony został także sprzęt geodezyjny m.in. tachimetry oraz niwelatory, które przydadzą się uczniom z różnych kierunków – “My także skorzystamy z tej pracowni, ponieważ na zajęciach praktycznych pracujemy z niwetalorem, węgielnicą oraz z tyczkami geodyzyjnymi (…) ten sprzęt na pewno pozwoli rozwijać nam nowe umiejętności, zwłaszcza pomocny będzie program AutoCad z nakładką do architektury krajobrazu, z którego właśnie odbyliśmy unijne szkolenie” – mówi uczeń Grzegorz Zawadzki z Architektury Krajobrazu.

“Uczniowie bardzo potrzebowali pracowni, która umożliwi im zdobywanie właściwych umiejętności potrzebnych w przyszłej pracy” – mówi wicedyrektor szkoły, Elżbieta Sawczak i tłumaczy, że zakupiony sprzęt geodezyjny jest kompletnym wyposażeniem stanowiska potrzebnego do nauczania oraz egzaminowania.

Nowy sprzęt geodezyjny niczym nie rożni się od tego jaki używany jest w profesjonalnych pracowniach geodezyjnych – “Cieszymy się, że nasza młodzież będzie zdobywała takie umiejętności, jakie są pożądane na rynku pracy” – dodaje Elżbieta Sawczak.

Kierunek technik geodezji istnieje w szkole od 2012 roku. Pierwsi absolwenci opuszczą szkołę za 2,5 roku – “Jak na razie zainteresowanie tym kierunkiem jest ogromne” – mówi dyrektor szkoły Anna Lechowicz i zapewnia, że szkoła na bieżąco monitoruje sytuację absolwentów pozostałych kierunków na rynku pracy – “Po szkole większość uczniów z Architektury Krajobrazu kontynuuje naukę na studiach w Poznaniu i we Wrocławiu,  potem najczęściej nasi absolwenci zakładają własne firmy oraz pracują przy zakładaniu terenów zieleni” – dodaje Lechowicz.