Śmieci są coraz większym problemem, bo są praktycznie wszędzie. Zwolennicy ekologii i dbania o Ziemię zachęcają do świadomego produkowania śmieci i ich segregacje. Nie ma lepszego dnia żeby to zrobić niż Dzień bez Śmiecenia, który jest obchodzony dzisiaj (11 maja). Z tej okazji Rekopol Organizacja Odzysku S.A zorganizowało akcje pod nazwą “Nie zostawiaj po sobie śladu”. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na problem wzrastającej ilości odpadów i promocja selektywnej zbiórki i recyklingu. Już drugi rok z rzędu akcja jest częścią projektu dofinansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pod nazwą “Segreguj odpady – to się opłaca”.
Dzisiaj (11 maja) obchodzony jest Dzień bez Śmiecenia. Z tej okazji Rekopol Organizacja Odzysku S.A zorganizowało akcja pod nazwą “Nie zostawiaj po sobie śladu”. To już siódma akcja tego typu. W tym roku nacisk kładziony jest na fakt, że każdy z nas jest odpowiedzialny za odpady, jakie wytworzył. Segregacja u źródła, czyli w miejscu gdzie odpad powstaje jest kluczem do prowadzenia właściwej gospodarki odpadami. Indywidualne działania każdego z nas daje wspólny efekt w postaci wydajnego recyklingu i czystego środowiska. Celem jest, aby wyselekcjonowane odpady wracały do obiegu i stały się surowcem do produkcji nowych rzeczy – słoików, worków, polarów, gazet, puszek i wielu innych rzeczy codziennego użytku. To ważne, aby to wszystko sobie uświadomić zwłaszcza, że za dwa miesiące (1 lipca) w życie wchodzi nowa ustawa na temat gospodarki odpadami komunalnymi.
Warto wiedzieć, co możemy zrobić z naszych odpadów. Z 35 poddanych recyklingowi butelek PET można wyprodukować bluzę polarową, opakowanie w polipropylenu wykorzystywane jest do produkcji jeansów, odpady szklane mogą być w stu procentach odzyskane i wykorzystane. Warto też wiedzieć, że jedna tona szła pozwala ograniczyć zużycie energii o 25 do 32 procent, zużycie wody o 50 procent, emisje zanieczyszczeń powietrza o 14 do 20 procent oraz ilość odpadów przemysłowych o 97 procent. W celu zapoznania się z akcja należy kliknąć na stronę internetową kampanii (www.dzienbezsmiecenia.pl). Można tam znaleźć wiele przydatnych informacji na temat segregacji śmieci.