Dzień Edukacji Narodowej

0
1141
Szkoła-klasa-szkolna-nauczyciele

W naszym mieście w tym roku taka gala odbyła się 13 października o godzinie 12.00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Głogowie. Organizatorami byli Gmina Miejska Głogów oraz Starostwo Powiatowe. Jednak niewątpliwie miłym akcentem dla każdego nauczyciela czy pedagoga będzie pamięć o ich święcie. Słowo „dziękuję” oraz symboliczny kwiatek w tym dniu na pewno wszystkich ucieszą.

Wyróżnionym nauczycielom należą się gratulacje a całej oświacie podziękowania za trud, wysiłek ale i serce włożone w wychowywanie i nauczanie dzieci i młodzieży. Oby nigdy nie brakowało im chęci i pasji do wykonywania tego, jakże trudnego zawodu, bo przecież „Takie będą rzeczypospolite jakie ich młodzieży chowanie”.

W naszym kraju obowiązek uczęszczania do szkoły mają dzieci od 7 do 18 roku życia. W tym czasie uczniowie muszą zmierzyć się z długą i skompilowaną ścieżkę edukacyjną, którą przechodzą wraz ze swoimi nauczycielami. Najpierw jest to nauczyciel wychowania początkowego, a później wychowawcy i nauczyciele przedmiotowi. Jednak edukacja dzieci zaczyna się dużo wcześniej, bo już w żłobkach czy przedszkolach a kończyć się może znacznie później, niż obowiązek tego wymaga – młodzi dorośli wybierają wyższe uczelnie, szkoły policealne, kursy, szkolenia czy dodatkowe szkoły zawodowe. Będąc już pełnoletnimi ludźmi mają możliwość dokształcania się czy przekwalifikowania. Obecność nauczycieli więc w życiu ludzi nie kończy się na szkole podstawowej, gimnazjum czy szkole średniej. Przez cały czas różni pracownicy oświaty powinni być gotowi, aby pomagać w zdobywaniu wiedzy swoim licznym podopiecznym. Nie jest to łatwym zadaniem, dlatego też aby docenić ich trud i wysiłek, ustanowiono Dzień Edukacji Narodowej, który obchodzimy corocznie 14 października.

Dzień Edukacji Narodowej jest to polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione 27 kwietnia 1972 roku i określone ustawą (Kartą praw i obowiązków nauczyciela) jako Dzień Nauczyciela. Od 1982 roku, na mocy ustawy obchodzone jest jako Dzień Edukacji Narodowej. Upamiętnia ono rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i zrealizowana przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 r. Potocznie, dzień ten nadal zwany jest Dniem Nauczyciela.

Ciekawostką może być fakt, że to święto obchodzone jest nie tylko w Polsce, ale i w różnych krajach na świecie (m.in. w Albanii, Argentynie, Brazylii, Chnach, Czechach, Hiszpanii, Indiach, Malezji, Meksyku, Rosji, Tajwanie, Turcji czy na Ukrainie). Oczywiście forma obchodów czy sama data różnią się od siebie, jednak idea jest cały czas ta sama: docenić i podziękować różnym pracownikom oświaty (nie tylko nauczycielom).

Motywacja do pracy w szkole na pewno zależy od konkretnego przypadku. Oto, co na temat swoich obowiązków powiedział jeden z głogowskich nauczycieli:

– W najodleglejszych snach nie sądziłem, że będę pracował w szkole. Zawsze interesowała mnie praca z ludźmi, ale że od razu trafię do szkoły- w to nie nie bardzo wierzyłem – mówi Tadeusz Trociński, nauczyciel i wychowawca w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Głogowie oraz dodaje – Jest to dla mnie jedno z ciekawszych doświadczeń w życiu. Nie ukrywam, że nauczanie i wychowywanie to ciężka praca w szczególności poprzez pewne odgórne wymagania formalne, które zmuszają nas do szukania równowagi między dobrem ucznia a skupianiem się na wszystkich wymaganych dokumentach. Czasem mam wrażenie, że przez to uczeń jest na drugim planie, a tak być nie powinno’’ – zaznacza wychowawca klasy 3TB.

– Od kiedy jestem wychowawcą, odkrywam nowe zakamarki tej pracy. Z jednej strony czasem mam dosyć ciągłego narzekania i rozwiązywania przeróżnych problemów, ale z drugiej obcowanie z moimi uczniami daje ogrom satysfakcji i przede wszystkim spełnienia w pracy pedagogicznej – wyjaśnia Trociński

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej w całej Polsce organizowane są uroczyste spotkania z pedagogami i pracownikami niepedagogicznymi połączone z wręczaniem prestiżowych nagród i wyróżnień jak chociażby złote, srebrne i brązowe Krzyże Zasługi, medale Komisji Edukacji Narodowej czy nagrody Ministra Edukacji Narodowej za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze. Odznaczenia i wyróżnienia dla nauczycieli wręczane są przez kuratorów oświaty, władze samorządowe oraz dyrektorów szkół.