Kończą się zajęcia dla uczniów z gimnazjum w Kotli w ramach projektu „Dać szansę marzeniom”. 40 uczniów bierze udział w lekcjach dydaktyczno-wychowawczych z matematyki, biologii, angielskiego, a także w zajęciach socjoterapeutycznych. Zajęcia, które finansowane są ze środków zewnętrznych, potrwają do 27 czerwca. Projekt realizowany jest wspólnie przez stowarzyszenie „Z głębi serca” oraz Gminę Kotla.
Stowarzyszenie „Z głębi serca” w partnerstwie z Gminą Kotla realizuje projekt „Dać szansę marzeniom”, w którym uczestniczy czterdziestu uczniów z Gimnazjum Gminnego im. Zagłębia Miedziowego w Kotli.
Dotychczas zrealizowano 54 godziny zajęć dydaktyczno-wyrównawczych z języka angielskiego, 53 godziny zajęć dydaktyczno-wyrównawczych z biologii, 104 godziny zajęć dydaktyczno-wyrównawczych z matematyki i 25 godzin zajęć socjoterapeutycznych.
W ramach zajęć z biologii odbyły się wyjazdowe zajęcia warsztatowe w Centrum Edukacji Ekologicznej „Salamandra” w Myśliborzu, natomiast w ramach zajęć z matematyki wyjazdowe zajęcia warsztatowe w Centrum Nauki i Techniki ExploraPark w Wałbrzychu.
Na zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze z matematyki uczęszcza 32 uczniów, w zajęciach dydaktyczno-wyrównawcze z biologii bierze udział 16 uczniów i w zajęciach dydaktyczno-wyrównawczych z języka angielskiego – 16 uczniów, natomiast w zajęciach socjoterapeutycznych uczestniczy 8 uczniów.
„Zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną i cieszą się dużym zainteresowaniem uczniów. W ramach projektu do zajęć z biologii zakupiono: komputer przenośny, projektor multimedialny, mikroskop, zestaw multimedialnych atlasów przyrodniczych i filmów DVD, zestaw doświadczalny „Biodegradacja”. Uczniowie na zajęciach wykorzystują pomoce oraz sprzęt komputerowo – wizualny, przeprowadzają różnego typu doświadczenia i eksperymenty” – opowiada Wiesław Sobolewski koordynator projektu.
Na zajęciach matematycznych uczniowie tworzą kompozycje brył geometrycznych , wykorzystują zakupione tablice, książki, przyrządy i modele brył geometrycznych do kształtowania wyobraźni przestrzennej i logicznego myślenia a także rozwiązywania problemów matematycznych w sposób praktyczny.
Na zajęciach z języka angielskiego uczniowie wykorzystują zakupione w ramach projektu książki, płyty, gry, słowniki do rozwijania umiejętności językowych, poszerzania zakresu słownictwa, poznawania historii krajów anglojęzycznych oraz poznają techniki efektywnego zapamiętywania nowo poznanych słówek i zwrotów. Wszyscy uczniowie, którzy uczestniczą w zajęciach dydaktyczno-wyrównawczych otrzymali pakiety edukacyjne.
Oprócz uczniów, z zajęć zadowoleni są także nauczyciele gimnazjum twierdząc, że efekty takich warsztatów są imponujące. Pozwalają utrwalić zagadnienia, które są kluczowe w kształceniu młodego człowieka.
Projekt „Dać szansę marzeniom” realizowany będzie do 10 lipca 2014 r. a zajęcia z uczniami kończą się 27 czerwca 2014 r. Projekt został dofinansowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich.