Czy uda się odzyskać “Madonnę Głogowską”?

0
1308
2013-12-11-wyklad-towarzysta-ziemi-glogowskiej@Glogow-plakat-Wykłąd TZG

Czy Głogów ma szanse odzyskać cenny obraz Madonny z Dzieciątkiem, który przed Drugą Wojną Światową znajdował się w głogowskiej kolegiacie? Na ten temat, m.in. będzie mówił znany podróżnik, dziennikarz i autor serii przewodników dla dociekliwych Marek Perzyński. 14 grudnia w Klubie Batalionowym odbędzie się jego wykład. 

Towarzystwo Ziemi Głogowskiej wraz z Klubem Batalionowym zapraszają głogowian na ciekawy wykład Marka Perzyńskiego – znanego podróżnika i dziennikarza, miłośnika Dolnego Śląska i autora serii przewodników dla dociekliwych pt. „Dolny Śląsk – kraina rozszabrowana”.

“Referujący będzie starał się odpowiedzieć również na pytania dotyczące naszego miasta, np. jakie są szanse na odzyskanie obrazu głogowskiej Madonny z dzieciątkiem” – mówi Dariusz Czaja z Towarzystwa Ziemi Głogowskiej.

Podczas II wojny Światowej na terenie Polski zostało skonfiskowane, zagrabione bądź spalone kilkaset tysięcy dzieł sztuki. jednym z dzieł skradzionych w tamtym okresie był obraz Madonny Głogowskiej.

Do czasów II wojny światowej w kolegiacie głogowskiej na Dolnym Śląsku znajdował się bardzo cenny obraz Madonny z Dzieciątkiem namalowany przez Łukasza Cranacha Starszego. Opisywany jest najczęściej jako “Madonna Głogowska” i sygnowany charakterystycznym dla Cranacha znakiem “skrzydlatego smoka”. Postacie Madonny i Dzieciątka pozbawione są atrybutów świętości, przedstawiono je w naturalnych pozach, wyrażających ciepło macierzyństwa.

Z zapisków Księdza Heinricha Wernera, ostatniego niemieckiego proboszcza w Głogowie wiadomo, że “Madonna z Dzieciątkiem została już w 1943 r. wywieziona dla bezpieczeństwa do Henrykowa, a stamtąd do Lądka Zdroju, gdzie ostatecznie wpadła w ręce Rosjan w 1945.  Od tego momentu uznawano go zaginiony. Po wojnie funkcjonowało szereg domysłów na temat miejsca jego przechowywania.

Po roku 2000 fotografia dzieła pojawiła się na stronie internetowej zasobów Muzeum Puszkina w Moskwie.  O zwrot obrazu strona polska stara się od 2004. Władze i gremia społeczne Głogowa podjęły, za pośrednictwem przedstawicieli Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, starania mające nakłonić stronę rosyjską do zwrotu obrazu

Jakie są szanse na odzyskanie obrazu? Na to pytanie będzie można poznać odpowiedź podczas sobotniego wykładu. 14 grudnia. Spotkanie odbędzie się w  w Klubie Batalionowym przy ul. Wojska Polskiego 45, o godz. 15.00. Wstęp na wykład jest bezpłatny.