Czujesz spadek nastroju zimą? Sprawdź, jak sobie radzić!

0
906

Zima to okres, w którym Polakom brakuje promieni słonecznych. Okazuje się, że niedobór światła w ciągu dnia może mieć wpływ na nasze samopoczucie. O tym, jak sobie radzić, gdy zimowa aura nie jest sprzyjająca dla naszego organizmu, mówi lek. Jolanta Węgierska-Januszkiewicz, lekarz rodzinny w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych.

Czynniki pogodowe nierzadko decydują o tym, jak czujemy się w ciągu całego dnia. Największe znaczenie ma jednak dla nas słońce, w tym niedobór światła słonecznego. To właśnie przez jego małą ilość rzadziej się ruszamy, jesteśmy ospali i apatyczni, więcej jemy i śpimy. Pogarsza się również nasza koncentracja i sprawność intelektualna, a także odczuwamy wyraźny spadek nastroju.

światło słoneczne wpływa na dobry nastrój

Światło słoneczne jest niezbędne do regulacji procesów zachodzących w organizmie. Przenika ono do naszego ciała poprzez oczy, gdzie zostaje przekształcone w impulsy, które trafiają do naszego mózgu i pobudzają zlokalizowane tam ośrodku przyjemności. Niedostateczna ilość światła sprawia, że nasze ciało wytwarza zbyt mało witaminy D, niezbędnej m.in. do przyswajania mikroelementów. W naszym organizmie wydziela się również więcej melatoniny, czyli tzw. hormonu snu, co czasami sprawia, że najchętniej w ogóle nie wychodzilibyśmy z łóżka – wyjaśnia lek. Jolanta Węgierska-Januszkiewicz, lekarz rodzinny w PCUZ.

aktywność na świeżym powietrzu

W walce z zimową chandrą często pomocna jest regularna aktywność fizyczna i przebywanie na świeżym powietrzu w momencie, gdy promieni słonecznych jest najwięcej. W miarę możliwości, warto również organizować krótkie wycieczki do ciepłych krajów, np. podczas ferii zimowych, by uzbroić organizm w witaminę D. Należy pamiętać także o stałym nawadnianiu organizmu, bo to właśnie podczas zimy nasze ciało traci najwięcej wody, co skutkuje długotrwałym przemęczeniem. Niebagatelny wpływ na ponadto racjonalne odżywianie.

światłoterapia zalecana

Jeśli brak światła wyjątkowo nam doskwiera, warto pomyśleć o światłoterapii, metodzie, która jest bardzo popularna w krajach skandynawskich. Na rynku dostępnych jest wiele gadżetów i lamp medycznych, które emitują elektryczne światło zbliżone do światła słonecznego. Seanse fototerapeutyczne regulują nasz zegar biologiczny, jednak należy pamiętać, że nie mogą z niej korzystać osoby, które przyjmują leki wchodzące w reakcję ze światłem czy cierpią na schorzenia siatkówki – dodaje lek. Jolanta Węgierska-Januszkiewicz.

zimowa depresja sezonowa

Chroniczne przemęczenie podczas zimy i przedłużający się obniżony nastrój może również świadczyć o chorobie afektywnej sezonowej, która jest nazywana depresją sezonową. Jej objawami są m.in. częste uczucie smutku, niechęć do pracy, senność, drażliwość, brak koncentracji, osłabienie popędu seksualnego, problemy z wykonywaniem codziennych czynności, a nawet myśli samobójcze, które mają charakter nawrotowy właśnie podczas zimnych miesięcy.

Jeśli obserwujemy u siebie takie oznaki, warto wybrać się na konsultację do lekarza, który zaleci odpowiednie metody radzenia sobie z tą przypadłością.

PCUZ.PL