Co ma zrobić pacjent, gdy lekarz wypisze zwolnienie na papierze?

0
862

Jak informuje ZUS, w pierwszym tygodniu obowiązywania elektronicznych zwolnień lekarze na Dolnym Śląsku wystawili w sieci 37 758 zaświadczeń dla swoich chorych pacjentów. W całym kraju do ZUS wpłynęło ponad pół miliona eZLA. Obecnie już tylko 1,5% medyków wystawiających zwolnienia nie dysponuje własnym profilem na PUE ZUS. Pomimo zmian w przepisach, do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nadal wpływają zaświadczenia papierowe , które od 1 grudnia nie powinny być honorowane, jako niemające umocowania w przepisach prawa. ZUS zapewnia jednak, że pacjenci w żadnym przypadku nie będą poszkodowani.

 Od początku miesiąca jedyną podstawa do wypłaty zasiłku chorobowego jest eZLA, czyli zwolnienie lekarskie wystawione w sieci lub jego wydruk z systemu elektronicznego —mówi Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Zakład uspokaja jednak wszystkich tych klientów, którzy otrzymają od lekarza zaświadczenie papierowe – niezgodne z obowiązującymi przepisami. Pacjent nie może, bowiem ponosić konsekwencji decyzji lekarza o wystawieniu druku nieprzewidzianego w prawie. Dlatego jeśli tylko na blankiecie papierowym znajdą się wymagane do wypłaty świadczenia dane oraz pieczęć i podpis lekarza, może być on wyjątkowo dokumentem, na podstawie, którego ZUS oraz pracodawca wypłacą wynagrodzenie chorobowe bądź zasiłek chorobowy.

— My każdy przepadek musimy rozpatrzyć indywidualnie. Z pewnością będziemy się kontaktować z lekarzami, którzy zamiast w sieci wypiszą zwolnienie na papierze, żeby zapytać, jaka jest tego przyczyna, ale pacjent w żadnym wypadku nie może być poszkodowany — zapewnia rzeczniczka.

Pacjent nie musi się też martwić, jeśli papierowe zwolnienie dostarczy do pracodawcy bądź ZUS później, niż 7 dni od jego otrzymania. W takiej sytuacji świadczenie chorobowe nie będzie obniżone. Chory otrzyma je w pełnej wysokości.  ZUS może też w niektórych przypadkach uznać papierowe zwolnienie, nawet, jeśli nie znajdą się na nim wszystkie konieczne dane. Ważne by znalazły się na nim: imię, nazwisko, numer PESEL, okres niezdolności do pracy, dane lekarza i placówki medycznej, a także ewentualnie dane osoby, którą będziemy się opiekować. Jeśli tego typu danych zabraknie, lekarz będzie musiał je uzupełnić. Jeśli to ZUS będzie wypłacał zasiłek chorobowy należy pamiętać o NIP-ie płatnika składek i adresie pobytu chorego w trakcie niezdolności do pracy. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.zus.pl/ezla W razie wątpliwości zapraszamy do odwiedzin placówki ZUS bądź kontaktu z Centrum Obsługi Telefonicznej, pod numerem: 22 560 16 00.

 

Źródło:informacja prasowa ZUS