Cyberprzemoc i stalking – głogowska policja o przemocy w Internecie

0
1333
zdjęcie 2013-12-11-spotkanie-policji-z-mlodzieza@Glogow-Przechwytywanie w trybie pełnoekranowym 2013-12-13 134312

W ramach obchodów Światowego Dnia Bezpiecznego Internetu, głogowska policja prowadzi działania w szkołach średnich i gimnazjalnych, których celem jest uświadomienie młodym ludziom niebezpieczeństw jakie mogą ich spotkać w Internecie. Policjanci zwracali szczególną uwagę na cyberprzemoc i stalking.

Z inicjatywy Komisji Europejskiej, w lutym obchodzony jest Światowy Dzień Bezpiecznego Internetu. W tym roku już po raz dziesiąty zostają propagowane działania na rzecz bezpieczeństwa w sieci, a także bezpiecznego dostępu do niego przez dzieci i młodzież.

Policjanci w swojej pracy zajmują się również problemem bezpieczeństwa w sieci. Coraz częściej Internet staje się narzędziem popełniania przestępstw. Przy pomocy sieci przestępcy dokonują włamań do baz danych, oszustw i kradzieży.

Policja głogowska prowadzi działania w szkołach średnich i gimnazjalnych mające na celu uświadomienia użytkownikom sieci jakie niebezpieczeństwa czekają na nich w sytuacjach niewłaściwego korzystania z Internetu. Jednym z głównych aspektów, na który policjanci zwracali uwagę była cyberprzemoc i stalking.

“Osoby dotknięte przestępstwami doby komunikacji elektronicznej powinny niezwłocznie zgłosić ten fakt na policji” – mówi p.o. oficera prasowego KPP w Głogowie sierż. sztab. Łukasz Szuwikowski . Cyberprzemoc lub stalking to przemoc związana z mediami, przede wszystkim z użytkowaniem telefonu komórkowego i Internetu. Napastnicy prześladują swoje ofiary złośliwymi i obraźliwymi SMS-ami lub e-mailami. Bardziej drastyczną formą ataku jest sporządzanie witryn internetowych, wpisów na forach dyskusyjnych czy dręczenia przez popularne komunikatory sieciowe.

“Jeśli zdarzyło Ci się napotkać w Internecie szkodliwe treści lub osoby, które próbują wykorzystać pozorną anonimowość – powiedz o tym rodzicom lub zaufanej osobie dorosłej” – apeluje głogowska policja i jednocześnie ostrzega – “W Internecie każdy zostawia ślady, po których policja może go znaleźć”.

Istnieją wyspecjalizowane instytucje, które sprawdzają czy treści zawarte na takich stronach nie naruszają prawa. “Nie można wierzyć, we wszystko, co usłyszymy od osób, które znamy tylko w Internecie. Należy zachować ostrożność w kontaktach z takimi osobami – ktoś może mówić, że ma tyle lat co Ty, a tak naprawdę jest dorosłą osobą” – informuje Łukasz Szuwikowski.