Budżet obywatelski: 2,5 mln na pomysły głogowian

0
1111
2015-07-06 Budżet Obywatelski:2,5 mln na pomysły głogowian @Ratusz (fot. A. Błaszczyk)

57 projektów zgłosili głogowianie do Budżetu Obywatelskiego 2016. Teraz zespół konsultacyjny dokona weryfikacji formularzy zgłoszeniowych , a we wrześniu mieszkańcy miasta wybiorą zadania, które zostaną zrealizowane. W tym roku na projekty głogowian przeznaczone zostało 2,5 mln zł.

Propozycje do Budżetu Obywatelskiego głogowianie mogli zgłaszać od 11 maja do 30 czerwca. Najwięcej, bo 27 formularzy, wpłynęło w ostatnich dwóch dniach. W tym roku zmieniły się nieco zasady zgłaszania projektów. Po pierwsze dokładnie sprecyzowano, że dofinansowaniu będą podlegać tylko te zadania, które wynikają z ustawy o samorządzie gminnym. Po drugie wnioskodawcy musieli podać w formularzu zgłoszeniowym, jakiego okręgu konsultacyjnego dotyczy projekt.

W ubiegłym roku wnioskodawcy informowali, że mieli problemy z określeniem, czy teren, na którym planują projekt należy do gminy miejskiej Głogów. W tym roku również takie pytania się pojawiały. – Oczywiście pomagaliśmy w takich przypadkach – mówi Piotr Poznański, wiceprezydent Głogowa. – Po wstępnej analizie widać, że są projekty zlokalizowane na trenach nienależących do gminy.

Do budżetu obywatelskiego głogowianie mogli zgłaszać projekty majątkowe, czyli inwestycyjno-remontowe oraz projekty niemajątkowe, takie jak np. zorganizowanie warsztatów dla dzieci czy konferencji. Wartość jednostkowa zgłoszonego projektu majątkowego zlokalizowanego na terenie gminy nie może przekroczyć kwoty 200 tysięcy złotych brutto. Natomiast zgłoszone projekty niemajątkowe musiały się zamknąć w kwocie 10 tys. zł. Wymogiem było również zebranie pod wnioskiem 30 podpisów.

Do 31 sierpnia zespół konsultacyjny powołany przez prezydenta Rafaela Rokaszewicza dokona weryfikacji wszystkich zgłoszonych projektów. Zespół ten tworzą urzędnicy, radni, przedstawiciele organizacji pozarządowych, którzy dokonają analizy zgłoszeń pod względem formalnym.

Weryfikacja wniosków będzie polegała na tym, że sprawdzimy listy poparcia, lokalizację, czyli czy dany projekt jest na terenie gminy miejskiej Głogów, sprawdzimy kwestie związane z kosztami przedsięwzięcia, a po wakacjach przedstawimy listę projektów przyjętych – mówi Piotr Poznański. – Wśród 57 zgłoszonych projektów 50 to są projekty majątkowe, czyli związane z drogami, placami zabaw, chodnikami, ścieżkami rowerowymi, siłowniami. Dominuja projekty drogowe i dotyczące chodników i budowy miejsc postojowych. Ciekawostką jest projekt, dotyczący zmniejszenia kolejek do lekarzy.

Wśród projektów niematerialnych znalazły się m.in. zajęcia terapeutyczne, zakup książek do biblioteki, dogoterapia, projekty z zakresu turystyki.

Od 21 września do 9 października odbędzie się powszechne głosowanie. Głosować będzie można w Ratuszu, Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Jedności Robotniczej oraz filiach biblioteki przy ul. Perseusza i przy Placu Mieszka 1, a także drogą elektroniczną. Każdemu głosującemu przysługuje prawo do oddania jednego głosu na jeden z projektów ujętych w „Bazie projektów” zlokalizowanym w jednym z Okręgów Konsultacyjnych oraz do oddania jednego głosu na jeden z projektów ogólnomiejskich.

Urząd Miejski planuje zorganizować w sierpniu i wrześniu kampanię informacyjną dotycząca zasad i miejsc głosowania.