Badania alkomatem wykazały u kierowców obecność alkoholu – polkowiccy policjanci przypominają o konsekwencjach

0
674
Miedziak Policja sygnał policyjny radiowóz

W ostatni piątek oraz w zeszłą sobotę na skrzyżowaniu ulicy Kominka w Polkowicach z DK-3 doszło do dwóch niebezpiecznych zdarzeń drogowych. Niestety w obu przypadkach w zdarzeniach brali udział nietrzeźwi kierujący. Tym wszystkim, do których nie dotarły apele i ostrzeżenia policjanci przypominają o konsekwencjach z jakimi muszą liczyć się nietrzeźwi kierowcy.

Jak wstępnie ustalili policjanci podczas piątkowego zdarzenia 43-latek kierujący pojazdem marki volkswagen na skrzyżowaniu ul. Kominka z DK-3 wymusił pierwszeństwo przejazdu wobec samochodu jadącego DK-3 w kierunku Głogowa za kierownicą, którego siedział 28-letni mieszkaniec tego miasta. Siła uderzenia była tak duża, że pojazd, który nie zatrzymał się przed znakiem „Stop” dachował na przeciwległym pasie. Od kierowcy vw została pobrana krew do dalszych badań. Wykonane na miejscu badanie stanu trzeźwości wykazało 1,1 promila alkoholu. 43-letni mieszkaniec Polkowic doznał również poważnych obrażeń ciała. W zdarzeniu ucierpiał także samochód marki daewoo, który został uszkodzony odłamkami pochodzącymi z dwóch w/w pojazdów.

Dokładnie w tym samym miejscu zaledwie kilkanaście godzin później doszło do podobnego zdarzenia. Pierwsze ustalenia policjantów wskazały, że kierowca bmw skręcając z DK-3 w ulicę Kominka nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu 44-latkowi, który siedział za kierownicą forda. Kontakt obu pojazdów spowodował, że ford uderzył w volkswagena, którego kierowca zatrzymał się na ul. Kominka, aby prawidłowo ustąpić pierwszeństwa. Policjanci przebadali kierujących na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. W tym wypadku u kierowcy bmw alkomat wykazał ponad 0,5 promila alkoholu.

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu to skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie. W takim stanie kierowca nie ma pełnej kontroli nad pojazdem i  tym co się dzieje na drodze. Uwaga osoby za kierownicą jest rozproszona, a jej reakcje są znacznie opóźnione. Nietrzeźwi za kierownicą często też są skłonni do brawury i lekceważą przepisy drogowe. To może powodować wiele niebezpiecznych sytuacji.

Apelujemy do kierowców, aby pamiętali, że na drodze są odpowiedzialni za siebie i innych użytkowników dróg i przypominamy, że kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem zagrożonym karą do 2 lat pozbawienia wolności. Sprawca musi się również liczyć z sądowym zakazem prowadzenia pojazdów na okres nie krótszy niż 3 lata, 5 tysiącami złotych nawiązki na rzecz ofiar wypadków drogowych i grzywną. Ponadto osoba, która spowodowała wypadek w ruchu drogowym może trafić do więzienia na okres do 3 lat, a w przypadku kiedy sprawca znajdował się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego zagrożenie karą wzrasta o połowę, a więc nawet do 4,5 roku pozbawienia wolności. W przypadku kiedy następstwem wypadku są ciężkie obrażenia ciała osób poszkodowanych lub śmierć, to wówczas kara pozbawienia wolności może wynieść nawet do 12 lat. Sprawca musi się też liczyć z dotkliwymi konsekwencjami finansowymi tego typu zdarzeń wynikającymi z roszczeń cywilnych takich jak obowiązek naprawienia szkody, nawiązki na rzecz pokrzywdzonych bądź też konieczność zwrotu wypłaconej kwoty ubezpieczenia.

KPP POLKOWICE