Archeologiczne odkrycie w Głogowie

0
1443
2015-09-18 Archeologiczne odkrycie w Głogowie @Stare Miasto (fot. MAH)

Relikty 16 murowanych kamienic odsłonięto podczas badań archeologicznych na głogowskim Starym Mieście. Najstarsze odkryte fragmenty architektury pochodzą z okresu późnego średniowiecza. Prace prowadzone są na terenie pomiędzy ulicami Długą, Młyńską, Szewską oraz nieistniejącą już ulicą Kasernenstrasse. Archeolodzy przewidują, że badania potrwają jeszcze około dwóch miesięcy.

Badania archeologiczne na głogowskiej starówce mają charakter ratowniczy, kieruje nimi Wacław Pogorzelski z działu archeologicznego głogowskiego muzeum. Prace rozpoczęły się w lipcu i dotychczas odsłonięto już 16 reliktów murowanych kamienic. – Osiem z nich zwróconych było frontami do ulicy Długiej, trzy do ulicy Szewskiej, trzy do ulicy Młyńskiej natomiast dwie kamienice usytuowane były przy dawnej Kasernenstrasse – informuje Maciej Iżycki, rzecznik prasowy Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie.

Słaby stan zachowania odsłoniętych fragmentów kamienic wymaga od archeologów zachowania szczególnej ostrożności podczas prowadzenia badań.

W tylnych, podpiwniczonych traktach tych budynków oraz na ich zapleczach i podwórkach, stanowiących część dawnych działek mieszczańskich, odkryto liczne warstwy kulturowe. Między innymi pozostałości po szachulcowym budownictwie, drewnianych piwnicach oraz relikty obiektów gospodarczych takich jak piece, studnie i kloaki – mówi Zenon Hendel, kierownik działu archeologicznego MAH.

Najstarsze odkryte elementy architektury pochodzą z okresu późnego średniowiecza. Zachowały się one głównie na zapleczach murowanych obiektów oraz w obrębie ich niepodpiwniczonych partii. – Z tym okresem wiążą się głównie relikty dwóch kamienic gotyckich z licznymi zmianami barokowymi, odsłonięte przy ulicach Długiej i Szewskiej – wyjaśnia Zenon Hendel. – Nieliczne z ceglanych budowli powstały w okresie renesansu, jednak w późniejszym czasie zostały niemal całkowicie przebudowane – dodaje archeolog.

Prawie na całym terenie objętym wykopaliskami przeważają pozostałości barokowych kamienic, które zostały przebudowane na przełomie XIX i XX w. oraz w pierwszej połowie XX w.

Archeolodzy zamierzają prowadzić badania jeszcze przez około dwa miesiące. Planowany termin zakończenia prac ratowniczych to koniec listopada 2015 r.