Ponad pięćdziesięciu uczestników wyprawy poznało dwa pierwsze obiekty (oprócz Głogowa również Żagań) wchodzące w skład nowopowstałego szlaku. W Głogowie zapoznali się oni z historią kościoła św. Mikołaja, we wnętrzu którego ok. 1675 roku powstał domek loretański, na wzór Domku Świętej Rodziny z włoskiego Loreto i podobny do istniejącego już wcześniej obiektu w Głogówku na Opolszczyźnie.
W czasie bombardowań miasta w 1945 roku domek loretański mocno ucierpiał, podobnie jak cała fara. W późniejszych latach został zadaszony i zabezpieczony przed dalszą degradacją. Bardzo często oprowadzając przyjezdnych po mieście przewodnicy Centrum Informacji Turystycznej opowiadają o istnieniu tej budowli, jednak jest to na tyle mało znany fakt, że nie wiedzą o nim z reguły sami mieszkańcy Głogowa.
Według legendy z 1470 roku – dom, w którym mieszkał ponad 30 lat Jezus z Nazaretu, przeniesiono do Dalmacji nad Adriatykiem (tereny dzisiejszej Chorwacji), a następnie do Loreto (środkowe Włochy), w celu ocalenia przed najazdem Turków. Kult ten rozpowszechnił się na większą skalę w XVI wieku, a „święte domki” zaczęły powstawać w całej Europie.
Głogowski
obiekt powstały na planie prostokąta podzielony był na część wyższą
ołtarzową i niższą dla wiernych. Na podwyższeniu znajdowała się rzeźba
Matki Boskiej, a wejść do środka można było przez dwa wejścia
umiejscowione na dłuższych bokach. Nad sklepieniem krzyżowym było osobne
zadaszenie w postaci czterospadowego dachu. Obecnie istnieje sama bryła
budynku bez tynków. Na terenie Polski w XVII i XVIII wieku powstało
kilkadziesiąt kaplic loretańskich, jednak do dziś
w różnym stanie zachowało się ich 19.
Projekt „Nasze Loreto – ogólnopolski szlak kaplic loretańskich” realizowany jest przez Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa dzięki dofinansowaniu ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.
Tekst: Centrum Informacji Turystycznej w Głogowie
Foto: www.loreto.osw.pl/DGL NEWS