Aurea, Cyna i Rubin – oto imiona nadane miedziowym sokołom z Głogowa

0
1369

Stowarzyszenie Na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół” wraz z KGHM Polską Miedzią rozstrzygnęły konkurs na nadanie imion sokołom mieszkającym na jednym z kominów Huty Miedzi Głogów. Propozycji było mnóstwo. Zwyciężyły Aurea i Cyna dla młodych sokolic i Rubin dla samca.

Niecodzienny konkurs

Celem konkursu było nadanie imion młodym sokołom wędrownym, które mieszkają w gnieździe na jednym z kominów Huty Miedzi Głogów. Pojawiło się 107 propozycji na imiona żeńskie i 106 propozycji na imiona męskie. Niestety nie można było nadawać imion, które zwyciężyły w poprzednich edycjach konkursu. A trzeba wiedzieć, że były to imiona rozmaite. Zarówno związane z KGHMem (np. Miedzianka, Hutek, czy Karbon), jak też z wiatrem i słońcem (np. Zefir, Promyk, Bryza, czy Mgiełka). W tym roku dołączyły do nich Aurea, Cyna i Rubin – imiona bardzo szlachetne.

Konkurs podzielony był na trzy etapy:

  • I etap – zgłaszanie propozycji: od dnia 18 maja 2017 r. od godziny 24:00 do 23 maja 2017 r. do godziny 23:59;
  • II etap – wybór najciekawszych propozycji przez Komisję Konkursową;
  • III etap – głosowanie na najciekawsze propozycje przez użytkowników serwisu www.peregrinus.pl od 31 maja 2017 r. do 5 czerwca 2017 r.

Oczywiście mogło być tak, że czasie trwania konkursu kilka osób wybrało to samo imię. Wówczas decydowała stara zasada – kto pierwszy, ten lepszy. I tak, imię Aura jako pierwsza zgłosiła Agnieszka Piechota. Cynę wybrała Irena Jaszkowska z Warszawy. Natomiast Violetta Korzeniewska nadała imię Rubinowi. Zwycięzców wyłoniła specjalna Komisja.

Skąd te imiona?

Aurea to imię wywodzące się ze Starożytnego Rzymu. Słowo pochodzi od aureusa, dawnej złotej monety rzymskiej bitej od I wieku p.n.e. Właśnie dlatego symbolem złota w układzie okresowym pierwiastków jest Au – od aureusa. Tak więc aurea to „złota”. Inne znaczenia mówią, że oznacza „ukoronowana” lub „uwieńczona”. Obecnie imię Aurea często nadawane jest dziewczynkom w Portugalii.

Cyna już bardziej kojarzy się z KGHMem. Jest metalem, z którego niegdyś wykonywano liczne przedmioty, np. puchary, kielichy, puszki do konserw czy konwie na mleko. Niektórzy dopatrują się tutaj również nawiązań do starogreckiego imienia Cyntia.

Rubin natomiast to imię już bardzo szlachetne. Z jednej strony kojarzy się z cennym kamieniem. Z drugiej jest dość popularnym imieniem żeńskim nadawanym na Węgrzech. Co ciekawe, to samo imię jest też nadawane w Holandii i Wielkiej Brytanii – tyle że chłopcom.