Zakończyła się V edycja konkursu „Przepis na bezpieczny rower”. Dzieci musiały wykazać się m.in.: wiedzą z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym i praktycznymi umiejętnościami w jeździe na rowerze.
Turniej w miasteczku rowerowym
Dzisiaj w specjalnie przygotowanym miasteczku rowerowym przy ul. Daszyńskiego odbył się konkurs „Przepis na bezpieczny rower”. Jego celem jest popularyzowanie bezpiecznej i odpowiedzialnej
W czasie konkursu czwartoklasiści musieli się wykazać zarówno wiedzą teoretyczną, jak i umiejętnościami praktycznymi. Rozwiązywali test z wiedzy o ruchu drogowym i o zasadach bezpieczeństwa. Następnie każdy musiał pokonać specjalny tor i pokonać wyznaczoną trasę miasteczka rowerowego. A wszystko to pod czujnym okiem głogowskich policjantów.
Przedmoście z nagrodą główną
Przy wyłonieniu zwycięzców turnieju brano pod uwagę przede wszystkim umiejętności oraz znajomość przepisów ruchu drogowego w praktyce. Wygląd rowerzysty, jego wyposażenie oraz przygotowanie roweru też miały wpływ na ocenę końcową.
Zawody miały charakter zabawy, lecz wizja głównej nagrody z pewnością niejednego czwartoklasistę bardzo motywowała. Nagrodą był bowiem rower górski (ufundowany przez supermarket Carrefour w Głogowie). Szczęśliwym zwycięzcą okazał się Konrad Kazimierowicz ze Szkoły Podstawowej w Przedmościu. Drugie miejsce zajęła Malwina Fras ze Szkoły Podstawowej w Serbach, a trzecie Zuzanna Walkowiak ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Głogowie.
Nikt jednak nie został pominięty. Wszyscy uczestnicy otrzymał koszulki promujące turniej i drobny upominek. Mieli również okazję uczestniczyć w zajęciach z zakresu pierwszej prowadzonych
Turniej wsparły samorządy i instytucje: Starostwo Powiatowe w Głogowie, Gmina Wiejska Głogów Gmina Miejska Głogów, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Jeleniej Górze oraz w Legnicy, supermarket Carrefour – fundator roweru górskiego – głównej nagrody turnieju, Społem Głogów, Gminy Kotla i Jerzmanowa, Szkolna Grupa Ratownicza z Zespołu Szkół Politechnicznych w Głogowie.
Akcje edukacyjne dla rowerzystów działają
W roku 2012 liczba zdarzeń z udziałem rowerzystów w Polsce wynosiła 11981. Rok później wzrosła do 12772 przypadków. W roku 2014 osiągnęła już 14195. To duże i negatywne skoki. Ale stało się coś ciekawego. W roku 2015 zanotowano spadek liczby zdarzeń z udziałem rowerzystów (o 90 przypadków). I od tamtej pory sytuacja się poprawia. Zmniejsza się też liczba lekko i ciężko rannych rowerzystów. Odnotowuje się również, że miłośnicy dwóch kółek coraz rzadziej są sprawcami wypadków drogowych.