20 maja – Noc Muzeów w Głogowie. W programie m.in. pokazy szermierki i dawnych tańców

0
1372
2014-09-18 Muzeum Archeologiczno-Historyczne mah zamek (fot.P.Dudzicki) 02

Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w roku 1997 w Niemczech. W Polsce akcję zainicjowało Muzeum Narodowe w Poznaniu w roku 2003. Głogów pierwszą Noc Muzeów zorganizował w roku 2006.

Europejska Noc Muzeów okazała się wielkim sukcesem. Po roku 1997 do akcji przystąpiło wiele europejskich miast. Najpierw był Berlin. Później przyłączyły się inne stolice – np. Paryż czy Amsterdam – słynące z dawnych i szlachetnych ośrodków sztuki. W Polsce premiera Nocy Muzeów odbyła się w roku 2003 w Poznaniu (Muzeum Narodowe). Rok później dołączył Kraków. Aktualnie Noc Muzeów organizuje w naszym kraju kilkadziesiąt miejscowości. I są to zarówno miejscowości większe, jak i mniejsze.

Głogów przystępuje do akcji już po raz dwunasty (od 2006 r.). Warto dodać, że impreza cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Przykładowo, w roku 2010 głogowskie Muzeum Archeologiczno-Historczyne w czasie Nocy Muzeów odwiedziło prawie 1700 osób.

Co czeka na zwiedzających?

Przyjęło się już, że Noc Muzeów organizuje się w maju. W tym roku Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie otworzy swoje wrota w sobotę 20 maja, czyli już jutro. Będzie ono otwarte w godz. 17:00-24:00. Wstęp jest oczywiście bezpłatny.

Muzeum przygotowało dla gości wiele atrakcji. Odbędzie się na przykład pokaz XVII-wiecznej szermierki z użyciem szabli, szpad lub rapierów. Będzie też można samemu nauczyć się władania tą bronią. Jednak nie tylko pasjonaci broni białej będą zachwyceni. Również wielbiciele renesansowego tańca dworskiego znajdą tutaj coś dla siebie. Z kolei warszawska agencja artystyczna „Amatum” przygotowała warsztaty dawnych tańców.

Ponadto na zwiedzających czeka wiele wystaw:

  • Pamięć głogowskich kamieni – piwnica
  • Łódź-dłubanka ze zbiorów MAH – sala 001
  • Głogowianie 1945 – sala 101
  • Obrona Głogowa 1109 – sala 102
  • Telemach Pilitsidis. Przemijanie – sala 201
  • Skarb z Głogowa – sala 202
  • Blask złota i srebra, czyli pieniądz w baroku – sala 203
  • Bicie grosza głogowskiego – sala 203

Wielkie otwarcie nowej wystawy

Warto dodać, że jutro nastąpi oficjalne otwarcie wystawy pt. „Librarium z dawnego Głogowa”. Co to będzie? Dokładnie nie wiadomo, choć można się domyślać. Średniowieczne słowniki sugerują, że „librarium” to po prostu biblioteka, księgozbiór. Dla osób które nie boją się wspinaczki otwarta też będzie wieża zamkowa. Należy jednak pamiętać, że ostatnie wejście na nią przypada na godz. 21:30. O 22:00 wieża zostanie zamknięta.

Pusto nie będzie również w Centrum Konferencyjno-Wystawienniczym. Już od godz. 17:00 odbędzie się tam projekcja filmu „Muzeum utracone” z zasobów Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.

Ważny patronat

W tym roku w głogowską Noc Muzeów włączył się także dolnośląski oddział Stowarzyszenia Muzealników Polskich – organizacja zrzeszająca muzealników. W tym roku nie tylko objęła swym patronatem przedsięwzięcia organizowane na Dolnym Śląsku z okazji Europejskiej Nocy Muzeów. Postanowiła również rekomendować placówki oferujące najciekawszą ofertę. Na liście polecanych muzeów znalazło się także Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie.