W najbliższy poniedziałek 24 kwietnia, w godzinach 10:30-14:00 Zespół Szkół Ekonomicznych w Głogowie będzie gościł gimnazjalistów. Jest to kolejna już edycja tzw. Dnia Otwartego.
W poniedziałek każdy zainteresowany ekonomią, logistyką, hotelarstwem i całą ofertą „Ekonomika” będzie mógł tutaj przyjść i zorientować się w tym, co szkoła proponuje. W budynku głównym przy ul. Karola Miarki 1 (nieopodal Powiatowego Urzędu Pracy) odbędą się mini konkursy językowe oraz „Maraton matematyczny”. Ideą maratonu nie jest wyłącznie sprawdzenie własnych zdolności. Chodzi o coś więcej: — Uczniowie będą rozwiązywali zadania matematyczne — mówi koordynator wydarzenia i wicedyrektor szkoły Alicja Szpunar — To będą zadania z rodzaju tych, z którymi uczniowie będą mogli spotkać się na maturze. Każde rozwiązane zadanie będzie punktowane. Punkty zaś przeliczane na pieniążki, które sponsoruje nam Bank Spółdzielczy. Uzbierane pieniądze zostaną przeznaczone na cel charytatywny – na pomoc jednej z uczennic I Liceum Ogólnokształcącego w Głogowie.
W „Maratonie matematycznym” może wziąć udział każdy. Jest przygotowana pula zadań o różnej trudności. Oczywiście chodzi też o to, aby suma uzbierana na pomoc potrzebującej dziewczynie była jak najwyższa.
Popularny „Ekonomik” promuje też ideę sprawiedliwego handlu (tzw. fair trade). W szkole zorganizowana zostanie specjalna kawiarenka. Będą ją obsługiwać m.in. działający tutaj wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas. Oni właśnie promują i bardzo mocno wspierają ideę sprawiedliwego handlu. W kawiarence będzie można posiedzieć i napić się kawy lub herbaty (w bardzo atrakcyjnej, wręcz symbolicznej cenie). Potencjalni uczniowie zyskają też okazję do porozmawiania z nauczycielami o wymaganiach, które należy spełnić wybierając „Ekonomik”, jako miejsce dalszego kształcenia.
To wszystko w budynku głównym przy ul. Karola Miarki 1. Natomiast w budynku warsztatów szkolnych przy ul. Jedności Robotniczej 38 w ramach programu „PO WER – Praktykujemy w Europie” odbędzie się tzw. „Dzień niemiecki”: — Współpracujemy z naszymi zachodnimi sąsiadami — komentuje Alicja Szpunar — Nasi uczniowie jeżdżą tam na staże i praktyki zawodowe. Natomiast w poniedziałek odwiedzi nas delegacja z Niemiec.
Goście będą mieli okazję skosztować smakołyków kuchni niemieckiej. Przyjrzeć się praktycznemu wykorzystaniu nabytej wiedzy i umiejętności podczas edukacji w szkole, wyjazdów zagranicznych, jak również staży zawodowych odbywających się w rzeczywistych miejscach pracy.
Frekwencja na Dniu Otwartym w „Ekonomiku” jest na ogół bardzo wysoka: — Przy wejściu do szkoły jest miejsce, gdzie uczniowie wypełniają ankietę. Dotyczy ona tego, czy są zainteresowani ofertą naszej placówki — mówi wicedyrektor — Na tej podstawie wiemy, że corocznie odwiedza nas około 200 osób, z czego około połowa wyraża zainteresowanie naszą ofertą. Nawet w roku szkolnym zdarzają się sytuacje, gdy uczniowie przywołują swoją obecność na Dniu Otwartym w „Ekonomiku”, a teraz uczą się u nas.