Rodzina 500 plus – w Głogowie umiarkowany sukces

0
1446

Rok temu, na przełomie marca i kwietnia 2016 r., ruszył rządowy program Rodzina 500 plus. Głogowianie również skorzystali i nadal z niego korzystają. Ogólnopolskie media przesyłają sprzeczne informacje na temat efektywności programu. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Głogowie wyjaśnia jak to wygląda u nas.

Rządowy program Rodzina 500 plus wywołuje wiele kontrowersji. Niektórzy go wychwalają, inni krytykują. Okazuje się, że prawda – jak to często bywa – leży gdzieś pomiędzy.

Ludzie na pewno pozytywnie reagują kiedy dostają pieniądze za darmo. Część rodzin przestała nawet korzystać z pomocy naszego ośrodka, ze względu korzyść wynikającą z 500 plus — twierdzi Wiesława Rzewuska, kierownik Działu Pracy Socjalnej w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Głogowie.

Jasne strony 500 plus

Sam ten fakt wiele mówi. Rodziny, które dzięki 500 plus przestały korzystać z pomocy głogowskiego MOPS-u umożliwiają szybszą i skuteczniejszą pomoc innym potrzebującym. To tak, jak w kolejce po chleb: jeśli w 100-osobowej kolejce zwolni się 20 miejsc, zostają one natychmiast zapełnione, z korzyścią dla pozostałych.

Wiele rodzin przestało głodować, wielu rodziców stać teraz na zorganizowanie swoim pociechom wyjazdu na ferie, czy na wakacje. Niektóre dzieci mogą w końcu posmakować słodyczy, które od zawsze wołały do nich z ekranów telewizorów. Część rodziców stać nawet na wysłanie swoich pociech na ferie, czy na wakacje.

Pracownicy socjalni głogowskiego MOPS-u donoszą o sytuacjach, w których ludzie nie przychodzą już na obiady do ośrodka, ponieważ 500 plus pozwala im samodzielnie się utrzymać.

Warto też dodać o całkiem przypadkowych korzyściach płynących z programu. Na przykład rodziny korzystające ze świadczenia coraz rzadziej pogrążają się w spirali długu firm pożyczkowych, tzw. chwilówek. Tego rodzaju pseudofirmy żerują głównie na ludziach biednych i naiwnie wierzących w ich uczciwość. Obecnie chwilówki są w odwrocie. Widać to również w Głogowie. Jeszcze dwa lata temu niemal każdy słup ogłoszeniowy, lampa uliczna, czy banner reklamowy obwieszone były powiewającymi papierkami z tajemniczymi numerami telefonów. Dzisiaj też wiszą, ale raczej tylko po to, aby je zedrzeć, gdyż większość z nich jest już nieaktualna.

Istnieje jednak mniej kolorowy aspekt programu.

Ciemne strony 500 plus

Oczywiście mamy w Głogowie rodziny patologiczne, borykające się z wieloma problemami. W rodzinach tych pieniądze często są wydawane na niewłaściwe cele — twierdzi Rzewuska — Tam sytuacja jak się nie zmieniała, tak się nie zmienia. Alkohol i głód często niszczą te rodziny.

Gdzieniegdzie widać także niechęć do podjęcia pracy przez osoby biedne. Dodatkowe 500 zł miesięcznie to dla nich tak duży zastrzyk gotówki, że najzwyczajniej w świecie nie chce im się pracować. Do tego dochodzą inne świadczenia socjalne, pomoc różnych instytucji, czy darmowe obiady. Paradoksalnie może to wpływać demobilizująco na biednych ludzi (w myśl zasady “Skoro dostaję za darmo, to po co mam się starać?”). Na szczęście tego rodzaju przypadki stanowią niewielki odsetek.

Warto też dodać, że pieniądze z programu 500 plus nie są tak po prostu rozdawane. Są finansowane m.in. przez nas samych, czyli podatników. Rząd nie posiada własnych pieniędzy. Rząd pobiera podatki – to jego główne źródło utrzymania.

W miesiącu lutym 2017 r. z programu Rodzina 500 plus korzystało prawie 4000 głogowskich rodzin.