Kultura i sztuka są tymi obszarami działalności społecznej, które aby mogły być rozpowszechniane, muszą być systematycznie dofinansowywane. Nie należy jednak na tym oszczędzać, bo to właśnie one dodają piękna i subtelności w codziennym życiu. Pokazują też nasze korzenie, dziedzictwo czy po prostu historię. Wie o tym Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który na głogowską bibliotekę przeznaczył dodatkowo niemałe środki.
Niewątpliwie dobrą wiadomością jest to, że Miejska Biblioteka Publiczna im. Galla Anonima w Głogowie otrzymała dofinansowanie w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Partnerstwo dla książki w kwocie 42.250,00 zł na realizację zadania „Czas na czytanie czyli 70 niezwykłych spotkań z książką”.
Zadanie dotyczy zorganizowania wielu różnorodnych wydarzeń animujących szeroko pojętą kulturę słowa pisanego, w tym między innymi: spotkań z twórcami, recitali, dyskusji klubowych, zajęć animacyjnych dla dzieci, warsztatów, konkursów, wystaw czy wydania książki dla dzieci.
„70 niezwykłych spotkań z książką” to jubileuszowa propozycja biblioteki dla czytelników i mieszkańców miasta. Już dziś Miejska Biblioteka Publiczna w Głogowie zaprasza do świętowania z książką, która okazuje się być świetnym życiowym partnerem oraz do uczestniczenia w licznych przedsięwzięciach, które będą miały miejsce w Głogowie w najbliższym czasie. Poniżej przedstawiamy przedsięwzięcia, na które zapraszają głogowskie biblioteki w obecnym tygodniu:
- Bezpłatną propozycją warsztatową „Coś z niczego” są zajęcia z wykonywania dekoracji w 5 minut (dosłownie prawie z niczego czyli ze wszystkiego). Uczestnicy nie muszą mieć wyjątkowych zdolności manualnych czy zmysłu plastycznego. Wystarczą chęci, aby dowiedzieć się, jak to zrobić. Warsztaty odbędą się 27 lutego 2017 oraz 13 marca 2017 w godzinach 9.00 – 10.00 w bibliotece przy ul. Jedności Robotniczej 15.
- Kolejną opcją będzie piękne pisanie w comiesięcznej, warsztatowej odsłonie. Spotkanie z cyklu „Mały kaligraf” będzie miało miejsce 28 lutego 2017 r. o godz. 16.00 również w bibliotece przy ul. Jedności Robotniczej 15. Uczestnicy będą podczas niego pisać, uczyć się oraz ćwiczyć rękę i umysł.
- „Igrzyska śmierci” Suzanne Collins to już niemal klasyka literatury młodzieżowej, dlatego nie mogło ich zabraknąć na liście omawianych książek przez Młodzieżowy Klub Książki Czytamy i gadamy.
Już od 9 lat historia Katniss Everdeen i jej walki z totalitarnym państwem porywa czytelników na całym świecie. To przejmująca opowieść o poświęceniu, walce jednostki z systemem i pragnieniu wolności, za które czasami trzeba zapłacić wysoką cenę – przeczytać można na oficjalnej stronie biblioteki. Podczas rozmowy na temat powieści organizatorzy chcą również odwołać się do ekranizacji tej trylogii. Na spotkanie zapraszają 28 lutego o godz. 16.00 do Biblioteki Lokalnej Osiedla Głogowskiego przy ul. Perseusza 13.
- Młodzieżowy Klub Książki Czytamy i Gadamy założył również blog o książkach. W związku z tym szuka chętnych do jego współtworzenia. Zaprasza wszystkich, którzy lubią czytać, którzy chcieliby podszkolić recenzencki warsztat lub po prostu rozpocząć działalność w książkowej blogosferze. Na pierwsze zajęcia „Moda na bloga” organizatorzy zapraszają 28 lutego o godz. 17.00 do Biblioteki Lokalnej Osiedla Głogowskiego.