MAH: Archeolodzy nie są winni opóźnień w budowie galerii

0
1230
zdjęcie 2014-03-28-budowa-galerii-Marcredo@Głogów-01

Firma Elbfonds, która ma zbudować galerię handlową Marcredo w Głogowie winą za opóźnienia budowy obarczyła między innymi głogowskich archeologów. Na zarzuty zareagowały władze głogowskiego muzeum – „Archeolodzy realizują badania dopiero wówczas, kiedy wykonawca przystępuje do prac ziemnych.” –  tłumaczy rzecznik głogowskiego muzeum.

Kilka dni temu publikowaliśmy na naszym portalu treść komunikatu, który został przysłany przez inwestora głogowskiej galerii Marcredo. Inwestor winą za opóźnienia w budowie obarczył między innymi archeologów.

„W związku z lokalnymi regulacjami obejmującymi Głogów ochroną archeologiczną, inwestycje budowlane przeprowadzane na terenie miasta podlegają nadzorowi konserwatora zabytków. Po zakończeniu prac przygotowawczych terenu pod budowę, spółka elbfonds Development oczyściła teren i przygotowała go do prac budowlanych pod nadzorem archeologa.”

Na zarzuty zareagowały władze głogowskiego muzeum – „Ze zdziwieniem przyjęliśmy medialne doniesienia, w których spółka, która zamierza wybudować galerię handlową u zbiegu ulic Wojska Polskiego i Sikorskiego opóźnione rozpoczęcie prac tłumaczy działalnością archeologów. Ci bowiem mogą przystąpić do swych działań dopiero wówczas, kiedy wykonawca rozpocznie budowę.” – mówi Maciej Iżycki, rzecznik prasowy głogowskiego muzeum.

Jak informuje Iżycki, przepisy nakazują, by inwestycje realizowane w takim mieście jak Głogów, które było areną walk podczas II Wojny Światowej, były prowadzone pod nadzorem archeologów i archeolodzy z Muzeum Archeologiczno – Historycznego taki nadzór nad tą budową sprawują. Nadzór archeologiczny i ewentualne badania są jednak ściśle powiązane z harmonogramem prac budowlanych i dotyczą tylko prac ziemnych. Tak jest również w przypadku firmy Elbfonds.

Rzecznik muzeum tłumaczy, że archeolodzy nie mogli przystąpić do prac, zanim wykonawca nie przystąpił do prac ziemnych.

– „W zakresie robót, jakie do tej pory zostały wykonane w miejscu, w którym powstać ma galeria, już dawno wykonane zostały także badania archeologiczne. Były one bowiem przeprowadzane na bieżąco i przy ścisłej współpracy z ekipami budowlanymi, które na tym terenie działały. Etap terenowy badań archeologów zakończyły się jednocześnie z zakończeniem prac realizowanych przez wykonawcę. Tłumaczenie opóźnień przy budowie galerii działalnością archeologów, wydaje się więc mocno nieuzasadnione. Swoje badania realizują oni bowiem dopiero wówczas, kiedy wykonawca przystępuje do prac ziemnych.” – wyjaśnia Iżycki.

Jednocześnie przypomina, że do tej pory pod nadzorem archeologów wykonano jedynie prace przygotowujące plac budowy pod inwestycję. Zasadnicza część budowy także będzie prowadzona pod nadzorem archeologicznym.

Budowa galerii ma ruszyć wiosną 2015 roku.