W Głogowie walczą z bezrobociem

0
1145

W Głogowie mieszka około 70 tysięcy mieszkańców. Nie wszyscy jednak posiadają zatrudnienie. Jak wynika z raportu Powiatowego Urzędu Pracy w Głogowie bez pracy jest około pięć tysięcy osób. Powiatowy Urząd Pracy robi, co może żeby ta sytuacja zmieniała się i bezrobocie w Głogowie było mniejsze. Bardzo pomocne w tej walce są dodatkowe fundusze na aktywizacje zawodową, które pozwalają organizować staże zawodowe, doposażać stanowiska pracy, czy dawać pieniądze na stworzenia nowej firmy.

Polityka społeczna ma na celu zaspokojenie potrzeb społeczeństwa taki jak: bezpieczeństwo socjalne, inwestycja w człowieka, ład społeczny i życie rodzinne. Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Głogowie, Sławomir Majewski przedstawił sytuacje w Głogowie – Można tak powiedzieć, że kryzys w Urzędach Pracy dobiega końca. Wcześniej Minister myślał tak, że jeśli będą zmniejszone środki na aktywizacje zawodową to rynek pracy naturalnie zareaguje i pracodawcy bez wsparcia Urzędu Pracy zaczną zatrudniać. Okazała się, że jednak tak nie jest i bez środków na aktywizacje zawodową bezrobocie rosło. Teraz wiemy już, że środków będzie więcej. Osoby bezrobotne w Głogowie oczekują od Urzędu Pracy ofert pracy i pieniędzy na dotacje. Staramy się pozyskiwać środki gdzie tylko jest to możliwe, czyli z Funduszu Pracy i Europejskiego Funduszu Społecznego. W Głogowie jest około pięć tysięcy bezrobotnych. Jednak jest szansa, że będzie ich coraz mniej między innymi dzięki zwiększonym środkom na aktywizacje zawodową. –Jednak to wszystko są działania wspierające i wspomagające, bo dopóki nasz lokalny rynek pracy nie będzie generował więcej miejsc pracy to ciągle bezrobocie będzie na wysokim poziomie. W każdym razie Powiatowy Urząd Pracy w Głogowie zrobi wszystko żeby pozyskiwać jak najwięcej ofert pracy. Nawet powiaty ościenne mają do mnie trochę pretensji, że podbieram im oferty pracy. Zwłaszcza Powiat Polkowicki, bo wiele mieszkańców Głogowa znajduje prace właśnie na tym terenie – mówi Sławomir Majewski, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy. W 2012 roku głogowski “pośredniak” pozyskał ponad sześć milionów złotych. Najwięcej środków zostanie wykorzystanych na staże zawodowe. Skorzysta z nich 520 osób. – Myślę, że kryzys w urzędach pracy się kończy. Widać to chociażby po kwotach jakie udało nam się pozyskać. Rok temu mieliśmy o ponad mniej na aktywizacje zawodową. W tym roku jest ich więcej i jeszcze mamy nadzieje na kolejne pieniądze. Czekamy tylko na sygnał aż zostanie zorganizowany jakiś kolejny konkurs. Walczymy o każdą złotówkę. Mamy także sygnały, że 2013 rok będzie jeszcze lepsze, a to, dlatego, że potrzeby są takie – dodaje Sławomir Majewski.

Wczoraj (15 października) w Kancelarii Premiera w Warszawie została zorganizowana konferencja, w trakcie której Minister Pracy i Polityki Społecznej, Władysław Kosiniak – Kamysz poinformował o planach resortu pracy w związku z nowymi zadaniami rządu jakie zostały określone przez Premiera Donalda Tuska w tak zwanych drugim expose. Minister Pracy i Polityki Społecznej poinformował o planowanej reformie urzędów pracy. Zakłada się, że w 2013 roku na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu będą dostępne środki około 1,2 miliarda złotych. Środki te będą pochodzić z Funduszu Pracy. Ma się zmienić także funkcjonowanie urzędów pracy, które będą rozliczane z osiągniętych efektów, czyli z doprowadzenia osób bezrobotnych do zatrudnienia.