Od września sześciolatki urodzone w pierwszej połowie 2008 r. rozpoczną naukę w pierwszej klasie. W związku z tym w głogowskich podstawówkach powstanie 12 nowych oddziałów. Konieczne jest także doposażenie placówek, tak aby 1 września były gotowe na przyjęcie sześciolatków.
Zwolennicy wychwalają korzyści płynące z wcześniejszego posłania dziecka do szkoły, podkreślając przyszłe możliwości edukacyjne i rozwojowe pociechy. Przeciwnicy natomiast twierdzą, że to zbyt wczesny wiek i że dzieci powinny korzystać z dzieciństwa jak najdłużej to możliwe, a nie być obciążane od najmłodszych lat zajęciami.
W sierpniu zeszłego roku Sejm zdecydował, że w 2014 r. obowiązkiem szkolnym objęte zostaną tylko sześciolatki z pierwszej połowy 2008 r. Pozostałe dzieci z tego rocznika rozpoczną naukę w 2015 r. 6-latki zostały podzielone na połowę, czyli w roku 2014/2015 edukację muszą rozpocząć dzieci sześcioletnie, które urodziły się między 1 stycznia, a 30 czerwca 2008 roku.
Dzieci urodzone w drugiej połowie mogą, ale nie muszą rozpocząć edukacji w tym samym roku. Rekrutacja do szkół podstawowych w Głogowie oficjalnie została zakończona, chociaż tak naprawdę nabór do klas pierwszych trwał będzie do końca sierpnia.
W wyniku rekrutacji elektronicznej prowadzonej od 3 marca do 4 kwietnia w głogowskich podstawówkach, do klas pierwszych przyjętych zostało 931 dzieci. Zdecydowana większość to dzieci 7-letnie – 626.
Zostanie zorganizowanych ok. 40 oddziałów klas pierwszych, z czego 12 oddziałów to konsekwencja rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej dzieci sześcioletnich. Dodatkowe oddziały powodują wzrost kosztów utrzymania.
Zwiększy się zatrudnienie jeśli chodzi o pracowników pedagogicznych, zwiększy się także liczba pracowników obsługi. Dodatkowe koszty związane z etatami pracowników to kwota 377 tysięcy złotych. Jeśli chodzi o przygotowanie placówek do przyjęcia dzieci konieczny będzie zakup dodatkowych, krzesełek, pomocy dydaktycznych, urządzenie kącików zabaw. Prace przygotowawcze, które będą prowadzone w czasie wakacji to kolejne 350 tysięcy złotych.
Gmina Miejska Głogów będzie ubiegać się o dodatkowe środki finansowe na wyposażenie świetlic szkolnych oraz sal dydaktycznych z rezerwy budżetowej MEN.
Więcej na ten temat już w przyszłym tygodniu w rozmowie z Naczelnikiem Wydziału Edukacji Kultury i Kultury Fizycznej, Hanną Żmudą.