Janosikowe jednak niesprawiedliwe

0
1251
arch.2014-02-11-pieniadze-podatek@Glogow

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy o “janosikowym” są niezgodne z Konstytucją. Rząd ma 18 miesięcy na zmianę ustawy. Jest to dobra wiadomość dla naszego regionu. Powiat Głogowski za ubiegły rok musi zapłacić prawie 6 mln janosikowego , a Polkowice aż 30 mln. 

Podatek janosikowy, czyli obowiązkowa wpłata do budżetu państwa, najbogatszych gmin na rzecz biedniejszych, jest niezgodny z konstytucją – tak orzekł Trybunał Konstytucyjny. Nie oznacza to, że podatek zniknie w ogóle. Trybunał nie zaskarżył jego istoty, ale sposób naliczania. Teraz rząd ma 18 miesięcy, żeby zmienić przepisy. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że “nie gwarantują one województwom zachowania istotnej części dochodów własnych dla realizacji zadań własnych”.

Janosikowe to wpłata do budżetu państwa dokonywana na podstawie ustawy z dnia 13 listopada 2003 r.Wysokość wpłaty jest obliczana na podstawie dochodów podatkowych danej jednostki samorządu terytorialnego sprzed dwóch lat w stosunku do bieżącego roku budżetowego.

Skargę do Trybunału złożył Sejmik Województwa Mazowieckiego, które w ramach “janosikowego” przekazał na rzecz biedniejszych samorządów w sumie prawie 6,4 mld zł co doprowadziło do kuriozalnej sytuacji –  władze woj. mazowieckiego muszą wziąć 250 mln kredytu, żeby zapłacić podatek.

Z decyzji Trybunału cieszyć się też mogą gminy z naszego powiatu oraz gminy z zagłębia miedziowego. Prawie 6 mln janosikowego musi zapłacić zapłacić Powiat Głogowski za ubiegły rok i jest to o 100% więcej niż w rok wcześniej.  Jak mówi starosta Rafael Rokaszewicz jest to ogromne obciążenie w budżecie na rok 2014. Podatek ten zapłaci także Gmina Miejska w kwocie 350 tyś. zł oraz gmina Jerzmanowa w wysokości 2 mln złotych. Rekordzistą w naszym regionie jest gmina Polkowice, która musi oddać blisko 30 mln złotych.

Samorządy, które muszą zapłacić podatek janosikowy często go nie płacą albo płacą w mniejszym procencie. Korporacje samorządowe, m.in. Związek Miast Polskich, Związek Powiatów Polskich od dawna walczyły ze stroną rządową w celu zmiany ustawy. Ministerstwo zapowiedziało, że najpóźniej za dwa lata przepisy zostaną radykalnie zmodyfikowana. W zeszłym roku także Rada Powiatu Głogowskiego przystąpiła do porozumienia “Stop Janosikowemu”. Decyzja Trybunału gwarantuje, że zapowiedzi Ministerstwa zostaną zrealizowane.