„500+” – Policja ostrzega przed oszustami

0
1305
06-03-2016, Legnica Przygotowania do programu 500 plus, tutajLEGNICA.pl

W życie weszła ustawa pomocy rodzinom „Rodzina 500 plus”. Rodzice mogą się starać o wsparcie finansowe, składając dokumenty w wyznaczonych urzędach. Jak się okazuje, program stał się okazją do oszustw i wyłudzania pieniędzy. Policja ostrzega przed nieostrożnym zachowaniem i uświadamia, jak bezpiecznie starać się o świadczenia.

Ruszył już rządowy program „ Rodzina 500 plus”. Wraz ze startem programu pojawiły się zagrożenia w sieci – próby wyłudzenia pieniędzy od osób, które chcą złożyć wniosek. Policja ostrzega tych, którzy decydują się złożyć wniosek drogą elektroniczną, aby nie dali się oszukać. Sytuacja jest podobna do głośnych afer sprzed kilku lat, dotyczących wyłudzania pieniędzy od osób, które otworzyły działalność gospodarczą.

Jedynymi stronami internetowymi, z informacjami o programie „Rodzina 500 plus”, zawierającymi informacje autoryzowane przez strony rządowe są: rodzina500plus.gov.pl, obywatel.gov.pl, oficjalne strony internetowe ministerstw oraz wybranych banków. Policja przypomina, że za złożenie wniosku nigdzie nie pobiera się żadnych opłat.

Wniosek o świadczenie rodzinne można złożyć: w gminie, w której mieszkamy; za pomocą Poczty Polskiej, a także przez internet przez strony: empatia.mrpips.govv.pl, PUE ZUS, ePUAP i strony bankowości elektronicznej. Informacji na temat programu można szukać na stronach: rodzina500plus.gov.pl, obywatel.gov.pl, a także na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Policja głogowska zwraca uwagę na fakt, że oszuści mogą wykorzystać nieświadomość i niewiedzę wnioskodawców i poprzez fałszywe strony internetowe wyłudzić dane personalne i pieniądze.

Przestrzega się także, że żadna z instytucji odpowiedzialnych za przyjmowanie wniosków i wypłatę świadczenia nie żąda od petentów podawania czy potwierdzania drogą sms-ową danych personalnych. Oszuści mogą prosić o podanie: imienia i nazwiska, numeru dowodu osobistego, PESELU, adresu zamieszkania i innych informacji.

Osoby, które zauważą niepokojące zachowania i będą podejrzewać, że dochodzi do naruszenia prawa, proszone są o kontakt telefoniczny z Policją, pod nr tel. : 997 bądź 112.

Policja w zakresie korzystania z internetu przestrzega również przed: korzystaniem z kafejek internetowych; korzystaniem z nielegalnego systemu operacyjnego; korzystaniem z systemów nie zabezpieczonych programami antywirusowymi i antyszpiegowskimi; korzystaniem z systemów operacyjnych bez ich aktualizowania; zapisywaniem loginów i haseł przy korzystaniu ze stron internetowych i poczty elektronicznej; otwieraniem wiadomości e-mail od nieznanych adresatów i używaniem linków przesyłanych pocztą elektroniczną w spamie; przesyłaniem ważnych informacji i informacji o danych osobowych pocztą elektroniczną.

Więcej informacji na temat bezpiecznego korzystania z sieci znaleźć można na stronie internetowej głogowskiej Policji: www.glogow.policja.gov.pl.