300 lat głogowskiego drukarstwa – wernisaż już w czwartek

0
1163
300 lat drukarstwa plakat, stare książki

Już w najbliższy czwartek, 18. września w głogowskim Muzeum Archeologiczno – Historycznym odbędzie się wernisaż wystawy czasowej ”Wydrukowano w Głogowie. 300 lat głogowskiego drukarstwa”. Ekspozycja została dofinansowana przez Ministra Kultury  i Dziedzictwa Narodowego, co pozwoliło na realizację wystawy przy wykorzystaniu najnowszych rozwiązań multimedialnych. Wstęp wolny.

w Głogowie po raz pierwszy wydrukowano książkę w 1605 roku. Początkowo drukarnie działały w mieście z  przerwami, ale już od połowy XVIII wieku zaliczały się do stałych warsztatów istniejących w Głogowie. Z niewielkich rodzinnych oficyn wyrosły potężne przedsiębiorstwa, które cieszyły się renomą nie tylko w regionie. Firma Christiana Friedricha Gunthera, założona w Głogowie w 1758 roku, dała początek drukarniom w Lesznie, Śremie czy Gnieźnie. Na jej podwalinach rozpoczął budowę własnego przedsiębiorstwa Carl Flemming. Podczas prawie stuletniej działalności sporządzono w oficynie ponad 1200 tytułów atlasów i map, które były najbardziej rozpoznawalnym produktem Flemminga w Europie – opowiada Renata Matysiak autorka wystawy.  – Wydawnictwo zawdzięczało sukces swemu założycielowi, a także licznym fachowcom, których umiejętności oraz twórcza inwencja pozwoliły wypracować własny i niepowtarzalny styl tworzonych map. – dodaje.

Koniec XIX – początek XX wieku to czas, w którym znacząco wzrasta ilość małych zakładów poligraficznych oferujących druk wszelkiego rodzaju wydawnictw w niewielkich nakładach.  Po zakończeniu II Wojny Światowej  Śląsk znalazł się w granicach Polski. Walki oraz związane z nimi rabunki i podpalenia doprowadziły do tego, że ludność przybywająca do Głogowa musiała włożyć wiele wysiłku w odbudowę miasta.

Większość drukarni do 1945 roku znajdowała się na terenie Starego Miasta, które uległo największemu zniszczeniu. Brak dzisiaj informacji, czy zachowały się po wojnie jakiekolwiek maszyny drukarskie. Wśród powojennych osadników zabrakło osób, które podjęłyby się uruchomienia drukarni. Dlatego Głogów przez długi czas zmuszony był do korzystania z usług poligraficznych w ościennych miastach (Sława, Wschowa) – mówi Renata Matysiak.

Dopiero w latach 80. XX wieku drukarstwo w mieście zaczęło się odradzać. Dziś w Głogowie działa kilka drukarni, które świadczą usługi poligraficzne.

Wernisaż wystawy ”Wydrukowano w Głogowie. 300 lat głogowskiego drukarstwa” odbędzie się 18. września o godzinie 17:00. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 14. grudnia bieżącego roku. Dzięki dofinansowaniu ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zarówno wstęp na wystawę, jak i przygotowany z tej okazji katalog będą bezpłatne. Nieodpłatnie z ekspozycji będą mogli skorzystać także uczniowie zainteresowanych tą ofertą edukacyjną szkół.