Prokuratorzy na dyżurach

0
1197
2014-01-15-prokuratura-okregowa@Legnica-DSC0188911

Dziś, 22 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ofiar Przestępstw. Z tej okazji już po raz kolejny w dniach od 23 do 28 lutego obchodzony będzie Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Celem obchodów jest przypomnienie o konieczności ciągłego monitorowania sytuacji osób pokrzywdzonych przestępstwem, a przy tym wyznaczanie kierunków niezbędnych dla poprawiania ich położenia.

„W ramach tej inicjatywy, tak jak w minionych latach, prokuratorzy w naszym okręgu pełnić będą dodatkowe dyżury, podczas których osobom skrzywdzonym przestępstwem, mającym wątpliwości czy i jakie działania prawne w związku z tym podjąć, udzielać będą bezpłatnych porad. W prokuraturach rejonowych na tablicach ogłoszeń umieszczone zostaną informacje o miejscu i czasie pełnienia dyżurów.” – mówi Liliana Łukasiewicz, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Legnicy.

Na tablicach ogłoszeń znajdą się również adresy najbliższych Ośrodków Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem wyłonionych w ramach projektu „Wzmacnianie pozycji pokrzywdzonych przestępstwem i umocnienie pozycji świadka” oraz podmiotów, które otrzymały dotację w ramach Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej, a także innych organizacji pozarządowych, świadczących pomoc ofiarom przestępstw.

Dyżury będą również pełnione w Ośrodkach Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, podczas których prawnicy (prokuratorzy, adwokaci, radcowie prawni i policjanci) oraz psychologowie udzielać będą stosownych porad i informacji. W okręgu apelacji wrocławskiej ośrodkiem takim jest Stowarzyszenie INTRO, Pl. Św. Macieja 4/5/6, tel. 501-981-316 (dyżury w województwie dolnośląskim).

Informacje dotyczące tegorocznych obchodów Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem są również dostępne na stronie Prokuratury Generalnej (http://www.pg.gov.pl/aktualnosci-prokuratury generalnej/prawa-ofiar-przestepstw-konferencja-w-prokuraturze-generalnej.html#.VOSX4BjxLIU)
oraz Ministerstwa Sprawiedliwości (http://ms.gov.pl/pl/informacje/news,6778,tydzien-pomocy-ofiamom-przestepstw.html.).

Lista ośrodków i ich adresy znajdują się również na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości oraz na stronie www.pokrzywdzeni.gov.pl. (http://ms.gov.pl/pl/dzialalnosc/pokrzywdzeni-przestepstwem/pomoc-ofiarom-przestepstw-i-czlonkom-ich-rodzin–lista-podmiotow-i-organizacji/).

Ponadto w dniu 26 lutego 2015 r. w związku z obchodami Dnia Ofiar Przestępstw w siedzibie Prokuratury Generalnej odbędzie się konferencja Prokuratora Generalnego pt. „Indywidualna ocena służąca ustaleniu szczególnych potrzeb ofiar przestępstw w zakresie ochrony”. Jest ona związana z wdrożeniem części Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady Europy 2012/29/UE z dnia 25 października 2012 r. ustanawiającej normy minimalne w zakresie praw, wsparcia i ochrony ofiar przestępstw oraz zastępującej decyzję ramową Rady 2001/220/WSiSW pt. „Prawa Ofiar Przestępstw”. Będzie ona dostępna w internecie po adresem http://ofiarom-przestępstw.lex.pl.

W 1988 roku Parlament Europejski wyznaczył 22 lutego, jako Europejski Dzień Ofiar. Jest on obchodzony głównie w krajach członkowskich Unii Europejskiej. W 1990 roku w Sztokholmie, Europejskie Forum na Rzecz Ofiar, ze statusem konsultanta przy Radzie Europy i ONZ, zadeklarowało również pomoc i wsparcie europejskim ofiarom.

W Polsce – Dzień obchodzony jest 22 lutego, na mocy ustawy Sejmu RP z 2003 roku i ma na celu zwrócenie uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem oraz monitorowanie tego zjawiska społecznego. W tym roku Stowarzyszenie INTRO we Wrocławiu organizuje Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem we współpracy z różnymi instytucjami.