Czad cichym zabójcą

0
1117

Za oknami zbliżająca się zima. Rozpoczął się także okres grzewczy. Jednak jak ostrzegają głogowscy strażacy oznacza to, że wzrasta zagrożenie zatrucia czadem. Jak wynika ze statystyk każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla (potocznie zwanego czadem) ginie kilkadziesiąt osób. Bardzo często nie ma to związku z powstaniem pożaru, a jedynie z niewłaściwej eksploatacji budynku i znajdujących się w nich urządzeń oraz instalacji grzewczych. Przypominamy jak uniknąć zagrożenia związanego z zaczadzeniem.

Tlenek węgla, czyli czad jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, nieco lżejszym od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i w nim rozprzestrzenia. Powstaje w wyniku niezupełnego spalania wszelkich paliw – gazu, paliw płynnych i stałych – spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu, niezbędnej do zupełnego spalania. Może to wynikać z braku dopływu świeżego (zewnętrznego) powietrza do urządzenia, w którym następuje spalanie albo z powodu zanieczyszczenia, zużycia lub złej regulacji palnika gazowego, a także przedwczesnego zamknięcia paleniska pieca lub kuchni. Jest to szczególnie groźne w mieszkaniach, w których okna są szczelnie zamknięte lub uszczelnione na zimę. – Podstawową przyczyną zatruć są zamknięte, szczelne okna. Tyle spalin wypłynie przez komin ile świeżego powietrza napłynie do pomieszczenia z zewnątrz. Zatem przede wszystkim należy zapewnić możliwość stałego dopływu świeżego powietrza do paleniska oraz swobodny odpływ spalin. Żeby tego uniknąć należy uchylić okno w mieszkaniu, gdy korzysta się z jakiegokolwiek źródła ognia. Nie należy także zasłaniać kratek wentylacyjnych i otworów nawiewnych. Powinno się też przeprowadzać kontrole techniczne oraz okresowe czyszczenie przewodów kominowych – mówi Paweł Dziadosz, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Głogowie.

Jeżeli już jednak dojdzie do zatrucia tlenkiem węgla należy zapewnić takiej osobie niezbędną pierwszą pomoc. Po pierwsze należy natychmiast zapewnić dopływ świeżego powietrza poprzez otwarcie okna, a nawet wybicie szyby. Należy także wynieść osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce, a następnie wezwać straż pożarną używając numeru alarmowego 998 lub 112.