ZUS rozsyła listy o stanie konta emerytalnego

0
1124
2014-02-06-policja-przestrzega-przed-oszustami@Glogow-wnuczek-22504

19 czerwca ZUS rozpoczął akcję listownego informowania o stanie kont emerytalnych. Oznacza to, że Głogowianie i mieszkańcy całego Dolnego Śląska już wkrótce otrzymają listy z dokładnym stanem konta i z prognozowaną wysokością przyszłej emerytury.

Przychodzi ZUS do Polaków…

Rozpoczęta 19 czerwca akcja Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nosi nazwę Informacja o Stanie Konta Ubezpieczonego (IOSKU). Zakończy się ona do 31 sierpnia. W tym czasie około 1,5 mln mieszkańców Dolnego Śląska otrzyma listowną wiadomość o stanie konta emerytalnego i orientacyjnej wysokości przyszłej emerytury. Wystarczy mieć odłożony 1 symboliczny grosz.

Kampania nie jest skierowana wyłącznie do Dolnoślązaków, a już na pewno nie tylko do Głogowian. Akcja ma charakter ogólnopolski – listy trafią łącznie do około 19 mln Polaków w całym kraju. To dobra wiadomość dla tych, którzy nie przepadają za wizytami w ZUSie. Teraz to ZUS przyjdzie do nas.

Co będzie zawierać informacja?

Podana w nich informacja dotyczy dokładnego stanu naszego konta emerytalnego na dzień 31 grudnia 2016 r. Przedstawia sumę wszystkich zwaloryzowanych składek oraz kapitału początkowego, a także wskazanie ile składek zgromadzonych jest na subkoncie w ZUS, a ile trafiło do otwartego funduszu emerytalnego, (jeżeli ktoś jest członkiem OFE). Informacja zawiera też wskazanie jak wyglądał wpływ składek emerytalnych miesiąc po miesiącu w całym 2016 r.

Osoby, które mają 35 lat lub więcej z IOSKU będą mogli się dowiedzieć o wysokości swojej hipotetycznej emerytury w dwóch wariantach:

  1. Gdyby już do emerytury nie pracowali tylko bazowali na składkach dotychczas zebranych
  2. Gdyby pracowali i odprowadzali składki w średniej wysokości dotychczasowych wpłat

Dodatkowe dwa warianty uwzględniają dodatkowo w emeryturze także składki z subkonta w ZUS. Rzecz ważna: wyliczenia dotyczą obecnie obowiązującego wieku emerytalnego, nie zaś tego, który będzie obowiązywał od 1 października 2017 r. (tego dnia ma wejść w życie ustawa obniżająca wiek emerytalny).

Trzeba pamiętać o tym, że zawarta w informacji kwota przyszłej emerytury jest wyliczeniem czysto hipotetycznym opartym na ilości już zgromadzonych na naszym koncie składek i prognozie ich ewentualnego dalszego wpływu. Nie jest to, więc wynik jakichś subiektywnych decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ale efekt wszystkich lat naszej pracy, w czasie, których gromadzone były składki na naszym indywidualnym koncie emerytalnym — mówi Iwona Kowalska, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. — ZUS jedynie przeprowadza każdego roku proste matematyczne obliczenia. Wpływ zaś na wysokość naszej emerytury mamy my sami i nasza praca, czyli ilość przepracowanych lat i wysokość wynagrodzenia — dodaje rzecznik.

Informacja napisana prostym językiem

W IOSKU, obok wszystkich danych liczbowych i matematycznych obliczeń mamy również informację o tym, jakie konkretne świadczenia przysługują z ZUS, gdy opłacamy składki na ubezpieczenia społeczne. Informacja jest pisana prostym językiem w oparciu o zasady tzw. plain language, a dodatkowo zawiera instrukcję jak czytać poszczególne pozycje danych.

Do osób, które mają profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS IOSK nie jest wysyłany w formie papierowej, gdyż zawarte w informacji dane są dostępne w Internecie po zalogowaniu się na swoje konto.