Patrycja Skoczylas jako jedyna głogowianka została Laureatką Konkursu Stypendialnego „zDolny Śląsk”. Jest jedną z dwudziestu trzech gimnazjalistów z całego Dolnego Śląska, którzy otrzymali to wyróżnienie. Patrycja już po raz piąty została stypendystką programu „zDolny Śląsk”.
Patrycja Skoczylas jest absolwentką gimnazjum nr 2 w Głogowie, a obecnie uczy się w I Liceum Ogólnokształcącego. W tegorocznej XIV edycji konkursu Patrycja otrzymała stypendium naukowe w kategorii szkół gimnazjalnych. Wręczenie aktów stypendialnych odbyło się we Wrocławiu podczas Gali Stypendialnej w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego.
W dniu 9 października, na posiedzeniu Kapituły Dolnośląskiej Rady Wspierania Uzdolnień zapadła decyzja odnośnie listy laureatów XIV edycji Konkursu Stypendialnego „zDolny Śląsk” organizowanego przez Fundację Edukacji Międzynarodowej z Wrocławia.
55 uczniów z całego Dolnego Śląska otrzyma roczne stypendia w wysokości od 2500 do 3500 złotych. Tak, więc w tym roku Patrycja znalazła się w gronie 23 gimnazjalistów z całego Dolnego Śląska, którzy otrzymali to wyróżnienie. Jest również jedyną głogowianką w tym zaszczytnym gronie. Warto podkreślić, że Patrycja już po raz piąty została stypendystką programu „zDolny Śląsk”.
Konkurs Stypendialny „zDolny Śląsk” organizowany jest od 2002 roku w ramach Dolnośląskiego Systemu Wspierania Uzdolnień przez Fundację Edukacji Międzynarodowej (FEM), a finansowany dzięki wsparciu Samorządu Województwa Dolnośląskiego i pieniędzy Fundacji zebranych z odpisu 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego.
W dotychczasowych edycjach konkursu stypendia otrzymało już ponad 900 dolnośląskich uczniów. Na stypendia wydano już ponad 1 milion złotych. „Stypendia pomogły laureatom w kontynuacji nauki, osiąganiu kolejnych sukcesów, stanowiły bodziec do dalszego rozwoju i podbudowały wiarę we własne możliwości” – mówi Monika Śliwińska-Długosz, Pełnomocnik Zarządu ds. Rozwoju Programowego w Fundacji Edukacji Międzynarodowej.
Aby otrzymać takie wyróżnienie, należało złożyć wniosek oraz dokumenty potwierdzające osiągnięcia szkolne oraz pozaszkolne. Konkurencja była olbrzymia – o jedno stypendium ubiegało się 6 kandydatów. Dla potwierdzenia swoich osiągnięć naukowych, sportowych i artystycznych uczniowie musieli załączyć do wniosku skany certyfikatów i dyplomów z konkursów, w których brali udział, a także opinie środowiska.
„Ocena wniosków była skomplikowaną i wielostopniową procedurą, a ostateczny wynik zależał od wielu czynników. Warto dodać, że ocena nie polegała na prostym rankingu średnich ocen kandydatów i ilości zdobytych przez nich dyplomów. W Konkursie „zDolny Śląsk” najwyżej oceniani są „kandydaci z osobowością”, uczniowie wytrwale pracujący nad rozwojem własnych talentów, ale i dostrzegający potrzeby innych, zaangażowani w działalność na rzecz lokalnych społeczności. (…)” – to słowa, które padły podczas gali.