XXI Głogowskie Konfrontacje Literackie. „Tu chce się wracać.”

0
1631
2015-06-16 XXI Głogowskie Konfrontacje Literackie @Miejska Biblioteka Publiczna (fot. A. Błaszczyk)

XXI Głogowskie Konfrontacje Literackie przeszły już do historii. „Po tej edycji imprezy czujemy satysfakcję. Wiemy, że to co robimy mam sens i jest dla kogo to organizować” – mówi Stefan Górawski, jeden z organizatorów GKL. Od 11 do 13 czerwca Głogów stał się na chwilę stolicą polskiej literatury.

Spotkania autorskie wybitnych polskich pisarzy, warsztaty literackie, turnieje poetyckie, konkursy – a to wszystko w ciągu zaledwie trzech dni. Program tegorocznych Konfrontacji był bardzo bogaty i intensywny. Organizatorzy zapewnili publiczności od początku mnóstwo literackich wrażeń.

Pierwszy wydarzeniem XXI GKL było spotkanie z Joanną Bator – jedną z najwybitniejszych współczesnych polskich pisarek, laureatką Nagrody Literackiej Nike, autorką takich książek jak „Piaskowa Góra”, „Chmurdalia”, „Ciemno, prawie noc”, „Rekin z parku Yoyogi”. W wieczorze autorskim uczestniczyło ok. 100 osób. Okazało się, że pisarka nieraz bywała w Głogowie. Przez wiele lat jeździłam na obozy żeglarskie do Sławy i Głogów był takim miastem, do którego udawaliśmy się na poważniejsze zakupy, po takie towary deficytowe jak środki czystości czy czekoladę. Ostatni raz w Głogowie byłam, kiedy grałam w takiej grupie teatralnej i byliśmy tutaj ze spektaklem – mówi Joanna Bator.

2015-06-16 XXI Głogowskie Konfrontacje Literackie @Miejska Biblioteka Publiczna (fot. A. Błaszczyk) 2

 

Podczas spotkania pisarka opowiadała o swoich związkach z Japonią, dzieciństwie i młodości, spędzonych w Wałbrzychu, genezie swoich powieści, fascynacji książkami Haruki Murkamiego, przyszłej adaptacji filmowej powieści „Ciemno, prawie noc”, Po spotkaniu do pisarki ustawiła się długa kolejka czytelników, liczących na autograf i chwilę rozmowy z autorką.

W piątek i sobotę pisarze i poeci, którzy przyjechali na Głogowskie Konfrontacje Literackie, mieli okazję podszkolić warsztat i poddać swoją twórczość ocenie Bohdana Zadury, znakomitego krytyka literackiego i poety. Bohdan Zadura bardzo uważnie się pochyla nad każdym tekstem, świetnie nam się rozmawiało – mówi Elżbieta Bielska-Kajzer, poetka, uczestniczka XXI Głogowskich Konfrontacji Literackich – Poeci tworzą gdzieś samotnie na uboczu, a ważne jest, żeby wymienić doświadczenia, dowiedzieć się jak myślą inni, jak patrzą na świat.

W piątkowy wieczór głogowianie mieli okazje spotkać się z Marcinem Świetlickim, znakomitym poetą, laureatem wielu nagród literackich i poetyckich, członkiem zespołu Świetliki, niezwykle barwną osobowością. Poeta zaskoczył publiczność swoja otwartością, dużym poczuciem humoru oraz dystansem do siebie i swojej twórczości. Piszę od zawsze, od przedszkola. Nauczyłem się pisać, to co miałem robić…? Wydawało mi się, że wszyscy ludzie piszą. Na szczęście te pierwociny nie ocalały – opowiadał o swoich pierwszych próbach literackich.

2015-06-16 XXI Głogowskie Konfrontacje Literackie @Miejska Biblioteka Publiczna (fot. A. Błaszczyk) 3

Piątek był najbardziej poetyckim dniem Głogowskich Konfrontacji Literackich. Po spotkaniu z Marcinem Świetlickim odbyły się bowiem jeszcze dwa turnieje: „O kilo szmalu” i „Nocny Turniej Wiersza Fikuśnego”.

W sobotnie popołudnie gościem XXI GKL był Antoni Libera, pisarz, tłumacz, autor głośniej powieści „Madame” i wybitny znawca twórczości Samuela Becketta. Kiedy zaczynałem pisać Madame nie miałem planów i nadziei, że zostanie tak przyjęta przez czytelników. Na początku to było bardzo skromne przedsięwzięcie – mówił o genezie swojej najbardziej znanej książki. – W 1992 r. dostałem stypendium w Stanach Zjednoczonych. Odbywało się tam seminarium translatorskie dla osób, które chciały się specjalizować w sztuce przekładu literatury pięknej. Żeby w nim uczestniczyć, trzeba było mieć własny tekst. Więc zacząłem coś tam pisać. Miałem już wtedy pierwsze i ostatnie zdanie powieści. I z tych dwóch zdań później powstała „Madame”.

2015-06-16 XXI Głogowskie Konfrontacje Literackie @Miejska Biblioteka Publiczna (fot. A. Błaszczyk) 3

Zwieńczeniem XXI Głogowskich Konfrontacji Literackich była gala w Domu Kultury „Jowisz” w Gaworzycach. Tam rozstrzygnięto Konkurs Główny tegorocznej edycji imprezy. Zwycięzcą XXI GKL został Grzegorz Kielar, II miejsce jury przyznało Elżbiecie Bielskiej-Kajzer, natomiast III miejsca Annie Nawrockiej. Wyróżnienia otrzymali: Tadeusz Kolańczyk i Anna Baśnik. Wielu uczestników już podczas pożegnalnego wieczoru zapowiadało, że wróci do Głogowa za rok. Przyjeżdżam tu, bo chcę się spotkać z ludźmi, porozmawiać. Poza tym tu jest taka bardzo przyjazna atmosfera. Organizatorzy są tacy sympatyczni, że chce się wracać – mówi Elżbieta Bielska-Kajzer.

Organizatorami wydarzenia są: Głogowskie Stowarzyszenia Literackie, Klub 4 Batalionu Inżynieryjnego, Miejska Biblioteka Publiczna w Głogowie.